רמבו בשירות החשאי: על סופר המותחנים דיוויד מורל ועל גיבורו ג'ון רמבו

תוצאת תמונה עבור אחוות הורד

הופיע בגירסה שונה באתר NRG

מזה חודשים רבים עומד בראש רשימת רבי המכר בארה"ב ובישראל הספר "צופן דה וינצ'י " של דן בראון שמעורר ויכוחים רבים בגלל השימוש שלו רעיונות מיסטיים קדומים ובקונספירציות קדומות מימי הביניים כדי ליצור עלילת מתח לכאורה יוצאת דופן. אך האמת היא שספר זה הוא רק חיקוי ליצירות של סופר מתח וותיק ומפורסם שכתב עלילות מאין אלה מזה שנים ושרבים מהם מתורגמים כעת לעברית .
אחוות הןורד"( בתרגום אסף בארי ,הוצאת אודיסיאה ,2004) הוא מותחן כזה שיצא לאור לאחרונה בהוצאת "אודיסיאה " המתמחה בדרך כלל בספרי מדע בדיוני . אולם הפעם המדובר במותחן ריגול ואחד מפורסמים והמצליחים ביותר מסוגו שנכתב בידי אחד מסופרי המותחנים המצליחים והמשפיעים ביותר של סוף המאה העשרים , דיוויד מורל . מורל זכה לפרסום עצום עוד עם ספרו הראשון "משחק הדמים" ( 1972 ותורגם לעברית בידי שפי פז ב-1987) שבו יצר את אחת הדמויות המפורסמות ביותר של סוף המאה העשרים דמות שהפכה למיתית ממש : חייל הגרילה הזועם והקטלני שחזר מוייטנאם ג'ון רמבושמתגלה כיחידה צבאית של אדם אחד .

דיוויד מורל 

דיוויד מורל הוכר מיידית עם ספר זה כמי שיצר סוג ספרותי חדש של רומני מתח אלימים במיוחד , סוג שקיבל מהמגזין "טיים " את הכינוי "קארנוגרפיה " (פורנוגרפיה של אלימות) . ספר זה נחשב כאב טיפוס של רומני הפעולה המודרניים האלימים מאוד . הספר הוא אנטי מלחמתי למדי ומתאר את המאבק בין רמבו החייל הממורמר והמתוסכל ובין שריף שרודף אחריו בעיירה קטנה בארה"ב . הספר אגב מסתיים במותו של רמבו שנהרג בידי מפקדו האהוב ….


רמבו הפך מאז כמובן לאחת מדמויות האקשין הידועות ביותר של שנות השמונים והתשעים הודות לסרטיו של סילבסטר סטלונה שהשאיר את רמבו חי ופעיל בסיום העיבוד הקולנועי שלו לספרו של מורל. סטלונה המשיך מכאן ויצר את "רמבו 2" ו"רמבו 3" שבהם תואר רמבו כטיפוס סוציאלי הרבה יותר מאשר בספר של מורל ובסרט הראשון וכמי שמתעל את כישוריו הקטלניים לטובת הממשל האמריקני . בסרטים אלה תואר מאבקו של רמבו באויבי האומה האמריקנית בויטנאם ובאפגניסטן ( בקטעים שצולמו בחלקם בישראל דווקא ) . בסרטים אלה כבר לא ניתן היה למצוא שום מסר אנטי מלחמתי כמו בספרו המקורי של מורל נהפוך הוא .רמבו הופיע בסרטים אלה כנציג הבלתי מנוצח של האומה האמריקנית במאבקו הבלתי פוסק בקומוניסטים המתואבים ברחבי העולם השלישי .מורל אמנם כתב את העיבודים הספרותיים לסרטים אלה בעקבות תסריטיהם אבל תמיד מקפיד להדגיש שהרמבו של סטלונה הוא לא בהכרח הרמבו שלו , הרמבו של מורל הוא דמות מורכבת בהרבה מרמבו של סטלונה.

  

רמבו נגד חומייני , ציור מאת הופמקלר.

 בראשית המאה הנוכחית  היו דיבורים על "רמבו 4"   בעיקבות השמדת מגדלי התאומים סרט שבו יצא רמבו בעיקבות אוסמה בן לאדן וילכוד אותו . עד כה לא נעשה דבר בעניין אם כי אין ספק שיהיה זה מעניין להציג סרט שבו רמבו יוצא כנגד עמיתיו לשעבר מאפגניסטן מהסרט רמבו 3 אבל ככל שסטלונה הולך ומזדקן הולכת ונחלשת  האפשרות לסרט נוסף עם רמבו אלא אם כן יוחלף לבסוף בידי שחקן אחר צעיר יותר . רמבו אחרי הכל נראה כדמות שמתאימה מאוד לימי שלטונו של הנשיא בוש .

.רמבו הופיע מאז  בכל אופן כגיבור משחקי מחשבים ווידאו ואפילו כגיבור סדרה מצויירת לילדים בטלוויזיה שם בכל אופן הוא כבר לא  עסק במלחמה בקומוניסטים אלא באויבים מזוהים פוליטית הרבה פחות שהסתפקו רק בשאיפה כללית להרוס את אמריקה ולהשתלט על העולם  ונמנע מלהרוג (!)

רמבו כגיבור סדרת סרטים מצויירים.

אבל לאחר ההצלחה של רמבו העדיף המחבר המקורי דיוויד מורל לעסוק בספרי מתח וריגול דווקא העוסקים בקונספירציות בין לאומיות ובמאבק בטרור הבינלאומי נושאים שכמובן נעשו אקטואליים יותר משנה לשנה. הוא ידוע כמי שיוצר בספריו מתח עוצר נשימה שאינו פוסק לרגע ובו בזמן בניגוד לצפוי אצל כל מי שראה סרט רמבו של סטלונה הוא גם מכניס גם עלילות שגורמות לקוראים לחשוב . הוא גם מרבה לכתוב סיפורי אימה ונחשב לאחד מסופרי האימה הטובים ביותר כיום .

DavidMorrellByPhilKonstantin.jpg

דיוויד מורל

מורל זוכה להצלחה גם בישראל ורבים מספריו הידועים ביותר תורגמו לעברית .ואלה כוללים את  "פקודת הישרדות " ( בתרגום איתה ישראלי , 1997 )"הסמוראי הלבן " ( 1990, בתרגום הגר לין 1992 ) "זהות מדומה " ( בתרגום מיכאל אביב , 1993 ) "צעדים נואשים "( בתרגום מיכאל אביב ,1994). "הכחשה מוחלטת " ( 1994, בתרגום איטה ישראלי ,1996)" " כפילות " ( בתרגום איטה ישראלי ,1998 ) "דיוקן גורלי" ( בתרגום איתה ישראלי ,2000 ) "המאבטח ( בתרגום אורי סנדץ' , 2005מזדחלים / דיוויד מורל) .

אגודת הלילה והערפל  (2007)  "מזדחלים " ( 2007 )   צייד המטמון ( ההמשך למזדחלים " 2008)  ו"אורות (2010)

אורות / דיוויד מורל

מורל ידוע כמי שמבצע תחקירים מפורטים ביותר לקראת הכנת ספריו וכך עבר קורסים מסובכים ביותר והדרכה בשרידה בשטח פראי( ובילה כשורד במשך 30 יום בסביבה פראית בהרי ויומינג ) , במו"מ עם חוטפים , בפעילות כנגד טרור , בריגול אלקטרוני ובשימוש בכלי נשק שונים.והתוצאה היא ספרים שיוצרים תחושה של ראליזם עצום וכך מחזקים את תחושות מתח והאימה .
למורל יש שני סוגי גיבורים: המקצוען הכל יכול בתחומי הלחימה והריגול. למשל רמבו הגיבור הראשון והידוע ביותר שלו ושל גיבור "הסמוראי הלבן " המתמחה בשיטות הלחימה של הסמוראים היפניים הקדומים .

הסוג השני הוא של האיש הרגיל המוצא את עצמו לפתע במצבים אלימים ומסוכנים מעין כמוהם ונאלץ להוציא מעצמו את המיטב שהוא אפילו לא ידע שיש בו . כמו למשל בספרו החזק ביותר "פקודת הישרדות" ( 1975)   מאבקו הנורא של עיתונאי ומשפחתו באנשי אירגון מיליציה ימנית נקמנית וכל יכולה שרודפים אחריו בכל פינה כנקמה על שחשף אותם בכתבה ומביאים כתוצאה לבסוף לטרנספורמציה מוחלטת באישיותו של העיתונאי שהופך לנוקם אכזרי לאחר רצח בנות משפחתו.
צעדים נואשים

עוד ספר מעניין מסוג זה הוא "צעדים נואשים " ( 1994)   סיפור על  עוד עיתונאי בעל נטיות התאבדות שאגב כתיבת הספד על אישיות ידועה שעדיין חיה  נתקל בקונספירציה בתוך הממשל האמריקני בקרב  חברי קבוצה שמייעצת לנשיא.   קבוצה כל יכולה זאת זאת מביאה למות האישיות הידועה ולאיום על חייו של העיתונאי שכתוצאה מוותר על נטיותיו ההיתאבדותיות. הקבוצה הקונספירטיבית לדברי מורל מבוססת על קבוצה אמיתית במימשל האמריקני אם כי הוא מציין שלא ידוע לו שהקבוצה הנ"ל אכן ביצעה רציחות כמתואר בסיפרו.

 "אחוות הוורד " שתורגם כ-2003 לעברית בידי יונה כהן ( ויצא לאור במקור ב- 1984 וזהו תרגומו השני לעברית הוא תורגם כבר בהוצאה אחרת ב-1987 בידי אבשלום קווה ) הוא אולי ספרו הידוע ביותר של מורל לאחר "משחק הדמים " וזכה גם הוא לגרסה מוסרטת , מיני סידרה טלוויזיונית מצליחה בכיכובם של רוברט מיצ'ם ופיטר שטראוס. ספר זה הפך את מורל לאחד מסופרי הריגול המצליחים והמפורסמים בזמננו . גיבור הספר הנ"ל שייך לסוג הגיבורים הראשון של מורל . הסיפור הוא על שני יתומים שגודלו בידי איש סי אי אי ( שדמותו מבוססת על איש סי אי אי אמיתי ומפורסם מאוד ) ג'מס אנגלטון שמאמן אותם להיות מתנקשים מומחים בשירות ארה"ב ומנסה לבסוף לחסלם כאשר הם יוצאים משליטתו….כעת מוצא את עצמו הבן סול המתנקש האולטימטיבי נאלץ להתמודד עם אביו שחיסל כבר את "אחיו " התאום ואגב כך עליו לפתור חידה סבוכה הקשורה לאירועים שהתרחשו בימי הביניים . במקרה הזה סיפור האהבה בין הפילוסוף אבלר והנערה אלואיז שרק לבסוף מתגלה הקשר שלהם לאירועי הריגול בני ימינו.

"אחוות הורד" הגירסה הטלוויזיונית עם רוברט מיצ'ום ופיטר שטראוס.

נושא מרכזי בסיפור של חיפוש אחרי האב , נושא שמעסיק את מורל עצמו אישית מאחר שמעולם לא היכיר את אביו שנהרג במלחמת העולם השניה זמן קצר לאחר שנולד ומאז חיפש אחרי דמות אב. לסיפור יש קשר חזק מאוד לישראל מאחר שאחד היתומים הוא יהודי וחלק גדול מהעלילה עוסק בפעילויות השירות החשאי של ישראל "המוסד" ..


מורל כתב מעין ספר המקביל"מסדר האבן " ( 1985 גם הוא יצא לאחרונה בהוצאת "אודיסיאה" ) שגם בו העלילה קשורה לנעשה במזרח התיכון שגם בו הגיבור הוא מתנקש כל יכול שמוצא את עצמו מתמודד עם מפעיליו לשעבר בשירות החשאי האמריקני ( זאת לאחר שנכשל בהתנקשות בחייו של האיטוללה חומייני והביא על המזרח התיכון את המצב שבו הוא נמצא כיום ) בעזרת מסדר סודי של מתנקשים נוצריים בשירות הכנסייה ,מסדר שמקורו בארץ ישראל בימי הביניים ולייתר דיוק בתקופת מסע הצלב השלישי ונוצר בהשראת "החשישיים " המוסלמיים הרצחניים שבהם נועד מסדר זה להיאבק על ידי שימוש בשיטותיהם הטרוריסטיות .

אגודת הלילה והערפל / דיוויד מורל

מורל כתב ספר שלישי  בשם "אגודת הלילה והערפל " ( 1987  תרגם עומר נבו 2007 ) שבה הפגיש את גיבורי שני הספרים הקודמים במאבק נגד קונספירציה ניאו נאצית שטנית וכך הפך את כל שלושת הספרים לסדרה .הוא תיכנן להוסיף ספר רביעי לסדרה אך שינה את תוכניותיו כתוצאה ממחלת בנו בסרטן ומותו . מעתה ואילך הנושא  הדומיננטי ביצירתו של הבן שמחפש אחרי אביו השתנה לזה של  אב שמחפש אחרי בנו .


בכל אופן כמה מהרעיונות של "אחוות הורד" הופיעו שוב בספר נוסף בשם " מסדר האש " ( 1991 ותורגם בידי ליאורה כרמלי  ב-1998 ) שמתאר את ניסיונה של דת פגאנית עתיקה מימי קדם של מאמיני האל מיטרה לחזור ולהפוך לכוח דומיננטי בעולם המודרני המונותאיסטי ולחסל את כל מי שפוגע באיכות הסביבה ובטבע הקדוש להם אגב מאבק בלתי פוסק עם נציגי האינקוויזיציה הנוצרית שעדיין חיה וקיימת ורודפת אחריהם .אישית אני נהניתי מספר זה של מורל יותר מספריו הקודמים ובהשוואה הוא התיישן הרבה פחות מהם .הרעיון שלו של נציגי דת פגאנית שנאבקים בשם איכות הסביבה ובשם הטבע בנציגי הדתות המונותיאיסטיות הוא רעיון אקטואלי מאוד, ובמציאות יש לו מקבילות אמיתיות .
כל מי שחשב שרעיונות של שילוב רעיונות מיסטיים קדומים בעלילת מתח מודרנית התחיל עם "צופן דה וינצ'י" כדאי לו לקרוא ספרים אלה של דיויד מורל שפועלים על פי אותו רעיון עצמו אבל עם הרבה יותר הצלחה ויכולת ספרותית .
דיוויד מורל , יוצרו של רמבו הגיבור המסוקס האולטימטיבי, הוא למרבית ההפתעה פרופסור לספרות ויודע כיצד ליצור סיפורים שהם לא רק מרתקים ומלאי דם כנדרש אלא בנוסף גם מעוררים למחשבה ומעביר מידע מעניין על נושאי אזוטריים והיסטוריים שונים לקורא תוך כדי כך. דיויד מורל הוא אחד מסופרי המותחנים הטובים ביותר כיום וכל ספר שלו הוא מומלץ מאוד.

העטיפה של המהדורה האנגלית של "מסדר האש " מותחן ריגול דתי אקולוגי ניו איג'י .

ראו גם :

דף הפייסבוק של דיויד מורל 

 אחוות הוורד בהוצאת אודיסאה

מסדר האבן בהוצאת אודיסאה

האתר של דיוויד מורל

ראיון עם מורל

וראיון נוסף עם מורל

 

רשימת ספריו של מורל

 

סרטים על פי דיויד מורל

רמבו בויקיפדיה

משחק הדמים בויקיפדיה

 

אתר על סרטי רמבו

 

רמבו 4

 

רמבו במשחקי וידאו

משחקי רמבו

אחוות הורד המיני סדרה
מאמר על סרט של סטיב מקווין מאת מורל

 

 
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אבי  ביום ספטמבר 22, 2004 בשעה 3:47 pm
 • סת"ס  ביום ספטמבר 22, 2004 בשעה 4:29 pm

  יש דברים שאני מעדיף לא לדמיין.

  אבל ברצינות, נראה לי שיש לך בעיה שם עם הלינק.

 • ניר  ביום ספטמבר 22, 2004 בשעה 6:07 pm

  די מזמן. זכור לי כספר לא רע בכלל, אם כי מופרך משהו (קבוצה של אינטלקטואלים ששולטת בפוליטיקה האמריקאית מאז ימי רוזוולט או משהו כזה).

  "אחוות הוורד" הייתה מיני-סידרה די טיפשית. בייחוד זכורה השורה היחידה בעברית שנתנו לקוני סלקה להגיד (היא שיחקה סוכנת מוסד. פחחח), וגם אותה היא פקששה.

  נ.ב. זה נכון ש"רמבו 3" היה אחד הגורמים המרכזיים לפשיטת הרגל של "גולן-גלובוס"?

 • מספר 666  ביום ספטמבר 22, 2004 בשעה 7:25 pm

  אבל בזה אני לא מומחה . נידמה לי בכל אופן שלא הם הפיקו את רמבו 3 אלא סרטים אחרים של סטלונה כמו "קוברה " שמעולם לא עשו הרבה כסף למרות השכר הגבוה שקיבל הכוכב.

 • רז  ביום ספטמבר 22, 2004 בשעה 7:46 pm

  במקור האנגלי, ולמיטב זכרוני, מלבד בתחילתו של הספר ובסופו, אין בו יותר מדי התייחסות לנושא ההיסטורי. וגם בקטעים בהם הוא מוזכר, זהו יותר קישוט לעלילה, ולא מרכיב מהותי שלה.
  קראתי גם את "צעדים נואשים" (בתרגום העברי) והרושם שלי, לאחר קריאת שני הספרים האלה, הוא שמורל הוא סופר של שטיקים די קבועים – בתחילת הספר הגיבור מוצא את עצמו במשבר מקצועי/משפחתי או שניהם ביחד, במהלך הספר הוא מסתבך עם מטורפים רצחניים שרוצים להרוג אותו כדי שיוכלו להמשיך לנהל את העולם מאחורי הקלעים, בסופו של הספר הוא מצליח לסכל את מזימותיהם של אותם מטורפים, אגב התגברות על המשבר בפניו הוא ניצב בתחילת הספר בעזרתה של בלונדינית או ברונטית חטובה. זה אפקטיבי, אבל יותר מדי תחכום אין פה.

 • יסמין  ביום מאי 19, 2006 בשעה 9:16 pm

  מישהו יודע איפה ניתן להשיג את הספרים המתורגמים שלו?
  (מלבד אחוות הורד, המאבטח ומסדר האבן שיש בחנויות כמו סטימצקי)
  אני מחפשת את כל השאר שלו. אם מישהו יודע (הכותב?) אני אודה לכם אם תגיבו לפה או למייל.

  תודה מראש.

 • רמבו  ביום ינואר 13, 2007 בשעה 10:56 pm

  אני פשוט אוהב את הסרט ואת רמבו מלך תותך פשוט רק לא הבנתי את התמונה שהוא מרביץ לאחמניג'אד הזה

 • מספר 666  ביום יולי 27, 2007 בשעה 7:48 am

  הוצאת "אודיסאה " " פירסמה לאחרונה ספר מתח חדש של מורל ,ואחד הטובים ביותר שלו . את "מזדחלים
  http://www.odyssey4you.co.il/product_info.php?cPath=35&products_id=165
  שעוסק באנשים שחודרים בתור תחביב לבתים ישנים ומוזרים כדי לחקור מה יש בפנים ,והפעם הם מוצאים דברים מוזרים ומפחידים
  בהחלט.
  שווה קריאה .ומורל כבר פירסם לו ספר המשך בחו"ל
  SCAVNGER
  http://www.fantasticfiction.co.uk/m/david-morrell/scavenger.htm
  שיש לקוות שיתורגם גם הוא .

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: