הסוכן החשאי מהקרמלין : על ולאדימיר פוטין

 

ולאדימיר פוטין נשיא רוסיה וסוכן חשאי לשעבר.

כל מי שאינו מצטער על נפילת ברית המועצות אין לו לב . כל מי שרוצה בהקמתה מחדש אין לו שכל .

 אימרה של ולאדימיר פוטין

הופיע במקור בעיתון "גלובס" 

לאחרונה ביקר בישראל נשיא רוסיה ולאדימיר פוטין ,מנהיג שאת כותב שורות אלה הוא מעניין במיוחד וזאת מאחר שפוטין הוא ככל הנראה אחד מאנשי השירותים החשאיים הראשונים ( איש ק.ג.ב לשעבר ) שהיגיעו לדרגה הבכירה ביותר במדינה.

אמנם הוא אינו הראשון : בברית המועצות כבר קדם לו יורי אנדרופוב שהיה מפקד הק.ג.ב השירות החשאי הסובייטי לפני שהתמנה ליורשו של ליאוניד ברז'נייב כמנהיג ברית המועצות. וגם ג'ורג' בוש האב היה בעברו ראש הסי אי אי לפני שהיגיע לתפקיד נשיא ארה"ב. אולם פוטין בניגוד לבוש האב ולאנדרופוב ש"הוצנחו" לשירותים החשאיים לאחר קריירה פוליטית , צמח בתוכם כסוכן חשאי מן המניין ומעולם גם לא היגיע לדרגה בכירה באמת . במונחים ישראליים ניתן להשוות זאת לאפשרות של מינויו  של גדעון עזרא שר בממשלת ישראל היום ואיש השירות החשאי לשעבר לראש ממשלה.
לאמיתו של דבר פוטין הוקסם כל חייו בידי השירותים החשאיים.
בספר הראיונות עימו שפורסם גם בעברית "בגוף ראשון –שיחות עם ולאדימיר פוטין " הוא מספר שעוד מצעירותו רצה להיות סוכן חשאי זאת בעיקבות רומן ריגול סובייטי מפורסם בשם "החרב והמגן " שתיאר את עלילותיו של סוכן חשאי סובייטי הפועל מאחורי הקווים הנאציים בזמן מלחמת העולם השנייה. פוטין מספר שהוא הוקסם מהסיפור שבו מתאר כיצד עורמתו ויכולתו של סוכן סובייטי אחד הישיגה השגים גדולים יותר מאלו של צבאות שלמים .
כתוצאה מקריאת הספר הלך הנער פוטין למשרד הק.ג.ב בשכנותו בלנינגרד והיציע את עצמו כסוכן , הוא מספר שאנשי הק.ג. ב קיבלו אותו באדיבות אך הסבירו לו שהוא צעיר מידי למשימות הקשות וכי עליו להתבגר וללמוד באוניברסיטה לפני שיוכלו לשקול את מועמדותו וכי בכל מקרה הם יפנו אליו ..ואכן כזמן לימודיו האקדמאיים פוטין קיבל פנייה והפך לסוכן ק.ג.ב. מן המניין וניהל קריירה של סוכן ק.ג. ב במזרח גרמניה ובמקומות אחרים אם כי מעולם לא היגיע לדרגות בכירות באמת.

ולאדימיר פוטין סוכן ק.ג.ב.

פוטין היום הוא פוליטיקאי שלטענתו הוא מחוייב לעקרונות הדמוקרטיה אולם הקריירה שלו כסוכן חשאי לשעבר מלווה אותו כצל ולאמיתו של דבר הוא מנצל אותה לצרכיו הפוליטיים .
במידה הרבה כתוצאה מנשיאותו הדומיננטית מאוד של פוטין הסוכנים החשאיים של הק.ג.ב נחשבים היום ברוסיה לגיבורי תרבות ממש , הרבה יותר מאנשי הצבא שעד כה רק נכשלו באפגניסטאן וצ'צניה והסוכן החשאי המציל את רוסיה מסכנות ומאיומים שונים הפך לאיקון של תרבות הפופ הרוסית העכשויית יותר מאשר אי פעם מאז שנות השישים והשבעים כאשר רומן ריגול לכד את דמיונו של פוטין הצעיר .
כיום מופיעים ברוסיה על נושא הסוכנים סרטים , סדרות טלוויזיה עם שמות כמו "חבלן " ו"ק.ג.ב"ו"סוכן הביטחון הלאומי " המתארים את עלילותיהם ההרואיות של השירותים החשאיים בזמן המלחמה נגד הנאצים ובזמן המלחמה הקרה וגם בזמננו מעין תשובות רוסיות ל-24 " האמריקני , רומנים רבי מכר המזכירים יותר מכל דבר אחר את סיפורי ג'ימס בונד מערביים עם ההבדל שהגיבור הוא רוסי פטריוט הנלחם בכוחות הרשע והטרור. על מדפי הספרים ברוסייה ניתן למצוא מחדש סדרת סיפורי ריגול מהתקופה הסובייטית על עלילותיו של מיג'ור פרונין סדרה שבמקור נכתבה כתשובה הסובייטית ל"ג'ימס בונד "והם זוכים להצלחה גדולה.

אפילו אותו ספר שבמקור עורר את עניינו של פוטין בריגול "המגן והחרב " שימש כמקור השראה למסעדה מוסקוואית עם שם זה שנשלטת בידי נושא הריגול הסובייטי מעין "כוכב לכת "ק.ג.ב " ניתן למצוא שם תמונות ומזכרות של מנהיגי הק.גב לאורך השנים ואף פסלים של מייסד השירות החשאי הסובייטי פליקס דרז'דינסקי ושל אנדרופוב .על פי הדיווחים רוב הסועדים שם הם אנשי השירותי הביטחון הרוסיים נהנים מאוד מהאווירה. …
כלפי המערב יש  ביצירות אלו יחס אמביולנטי מאוד המשקף מן הסתם את היחס של המשטר הרוסי כלפי המערב. .בחלק מהיצירות החדשות רוסיה וארה"ב מוצגות כבעלות ברית כנגד הטרור העולמי אבל יש גם יצירות שבהן הסוכן הרוסי הנועז נאבק במזימות אמריקניות שטניות ….ויש מקום לחשוב שמגמה זאת תימשך ותתחזק  אם היחסים בין רוסיה של פוטין והמערב יתקררו .
המגמה החדשה של האדרת שירותי הביון היגיעה לשיאה בסרט חדש בעל תקציב ענק במושגים רוסיים בשם
"מספר אישי " שתקציבו הוא 7 מיליון דולאר והופק בעזרתם הפעילה של הממשלה ושירותי הביטחון . הסרט המבוסס על אירועי טרור עכשוויים כמו לכידת בני הערובה בתיאטרון במוסקבה בידי מורדים צ'צ'ניים מתאר כיצד מליונר רוסי גולה ( רמז ברור ל"אוליגרכים ההיהודיים הנרדפים בידי פוטין ) ומשתף פעולה עם טרוריסטיים ערביים וצ'צ'ניים כולל דמות המזכירה מאוד את בן לאדן בלכידת קרקס במוסקבה למען ביצוע פיגוע טרור ראוותני ולאחר מכן הטלת פצצה רדיואקטיבית על רומא. המזימה נכשלת הודות לפעילות ההרואית של סוכנים רוסיים שמזכירים יותר מכל דבר אחר את גיבור "24 " האמריקנית שנלחם ביריבים ובמזימות דומות באמצעים דומים. והמטרה של הסרט היא ברורה ביותר להציג את שירותי הביטחון לפני הציבור באור החיובי ביותר האפשרי .

פוטין בביקור בישראל

נראה שאין בכך מקריות , יש מקום לחשוב שמגמה זאת משתלבת היטב במגמה של הקרמלין ושל פוטין להציג לפני הקהל גיבורים רוסיים ללא רבב שיעוררו רגשות פטריוטיים ואיזה דמויות יכולות להצליח בכך יותר מאנשי הק.ג.ב המוסד הסובייטי המצליח ביותר שעורר את פחדו של המערב במשך עשרות שנים ?
מבקרים סובייטיים שונים טוענים כי אנשיו של פוטין איש הק.ג. ב לשעבר שמים דגש על כך שהמוסדות היחידים שנשארו "נקיים " ויעילים " מעברה הסובייטי של רוסיה הם השירותים החשאיים,הק.ג.ב שמייצגים היטב מיתוס מעברה של רוסיה כמעצמת על עולמית וכי בלעדיהם רוסיה תתמוטט לחלוטין. וכך לאחר שנים שבהם התרבות הפופולארית הרוסית נשלטה על ידי יבוא מאסיבי ביותר מהמערב מצד אחד וסיפורי בלשים ופשע מקומיים מצד שני, הגיבור הרוסי החדש הוא איש השירותים החשאיים הבלתי ניתן להשחתה , מישהו שמזכיר בהרבה יותר משמץ את התדמית התקשורתית המטופחת היטב של הנשיא פוטין.

פוטין דמוקראט או רודן ?

ולאדימיר פוטין הוא המנהיג הצעיר ביותר של רוסיה מאז סטלין ב-1922.
הוא היגיע לשלטון במידה רבה כתוצאה מהמלחמה הרוסית נגד המורדים בצ'צ'ניה , נשיא רוסיה דאז בוריס ילצין חיפש ראש ממשלה חזק שיוכל לטפל במורדים אלה. איש זה נמצא בולדימיר פוטי.ן הוא אמנם היה איש ק.ג.ב לשעבר בלתי ידוע לחלוטין ודמות משנית גם בק.ג. ב. אולם למרבית ההפתעה הוא התגלה כאדם יעיל ביותר בפוליטיקה . לדברי המלעיזים אחת הסיבות שילצין בחר בפוטין לתפקיד ראש ממשלתו וכנשיא בפוטנציה היה הביטחון שפוטין שהיה ידוע בנאמנותו לידידיו לא יחקור האשמות שונות ורציניות שהוטלו בילצין ומקורביו של שחיתות כספית . ואכן פוטין לא איכזב בעניין זה.

מצד שני אפשר לטעון שבאותה המידה ילצין היה יכול למצוא אנשים רבים אחרים שהיו עונים על תנאי חשוב זה ועדיין היו פחות מוכשרים לתפקידם. פוטין היה ככל הנראה האדם בנכון בזמן הנכון במקום הנכון .
פוטין עצמו סיפר בראיונות שקיים לאחר עלייתו לשילטון שהוא היגיע למישרה הרמה זמן קצר בלבד לאחר שמצא את עצמו ואת משפחתו כמעט בחוסר קול לאחר שביתם שבו היו כל רכושם וחסכונותיהם נשרף והוא נאלץ להתחיל את הכל "מההתחלה ". למזלו הוא היכיר אנשים רבים בצמרת הסובייטית ואלה ידעו כפי שמודה פוטין עצמו שהוא אדם "שניתן לסמוך עליו " שתמיד הקפיד לתת קדימות לפעילים בכירים בממשל ולפתרון בעיותיהם כאשר אלו היו זקוקים לשירותיו. סביר להניח שבכך לא היה פוטין שונה מרבים אחרים בבירוקרטיה הרוסית החדשה שרק ירשה בכך את דרך הפעולה של הבירוקרטיה הסובייטית הישנה אולם כנראה שהיה בו בנוסף לכל זה גם משהו שעורר את תשומת ליבם של אנשי ההנהגה וזה הביא לקידומו המהיר .

פוטין לשעבר אלוף ג'ודו בלנינגרד באימונים.

פוטין זכה לפופולאריות רבה הודות למדיניותו התקיפה בצ'צ'ניה. הוא עשה את מה שלא העיז ילצין המנהיג הקודם לעשות , הוא תקף באכזריות את הצ'צנים והרס  מקומות שונים בצ'צניה . בעבר הקרוב הרוסים הפסידו למעשה במלחמה כנגד הצ'צנים ונאלצו להסכים להקמת מדינה צ'צ'נית עצמאית . זאת התגלתה כעת כמרכז של פשע וטרור לפחות לפי הגדרת הרוסים . פוטין השמיד כעת מדינה זאת . הוא התעלם מהמחאות המערביות שהיו בכל מקרה רפויות למדי שכן איש שבמערב לא חיבב את המורדים הצ'צנים שהתגלו כבעלי נטיות מוסלמיות פונדמנטליסטיות . בנוסף במוסקבה עצמה התבצעו מעשי טרור שונים שיוחסו למורדים הצ'צניים וחיזקו את התמיכה במדיניותו התקיפה של פוטין . יש לציין שהועלו מאז חשדות שלצ'צ'נים לא היה כל קשר למעשים אלה ( הם הכחישו אז בתוקף כל קשר למעשי הטרור ) וכי למעשה הייתה זאת יוזמה של מישהו במשטר הרוסי בעצמו ( פוטין?) על מנת לחזק את התמיכה בו. כך או כך אין ספק שמעשי הטרור התבצעו בדיוק בזמן על מנת לחזק את התמיכה בפוטין ובמדיניותו התקיפה .

בבחירות לנשיאות הוא כבר זכה ברוב עם כל היותו לא ידוע רק זמן קצר קודם לכן . ילצין תמך בו ובמועמדותו ללא סייג לאחר שלא הסתיר את זילזולו בראשי הממשלה שקדמו לפוטין שנראו בעיני כל כולל ילצין כאנשים חלשים ואימפוטנטיים . פוטין נראה כעת כשליט מהסוג שהיה חסר לרוסים במשך עשרות שנים . אדם צעיר נמרץ ויעיל , שאינו מהסס כלל להפעיל יד ברזל היכן שנדרש גם אם הוא נדרש להפר כמה חוקים על מנת לעשות זאת . גם העובדה שהיה איש ק.ג. בי לשעבר והיה ברור לכל שהוא שמר עם קשרים הדוקים אם אנשי ארגון זה ,רק שיחקה לטובתו שכן אנשי ארגון זה נהנים מהילה מיוחדת של אנשים יעילים ברוסיה.
בתקופת שלטונו הראה פוטין את עצמו כשליט חזק וריכוזי בהרבה מילצין שתחת שלטונו היגיעה רוסיה כמעט לאנרכיה שבה המושלים השונים זילזלו בגלוי במרכז במוסקווה . זה כבר לא היה אפשרי תחת פוטין ונראה שזה מה שרצו הרוסים , דמות חזקה וסמכותית ליד ההגה שלא תזכיר את כל אותם אנשים זקנים וחולניים מימיו האחרונים של המשטר הקומוניסטי .
המחיר של כל זה היה התחזקות האוטריטריות של המשטר. פוטין הלך וצמצם בגלוי את חופש הפעולה של כלי התקשורת ואלה כיום למעשה כפופים לו . הוא רדף את אנשי האוליגרכיה של ברית המועצות כל מיני מתעשרים שניצלו את הקפיטליזם החדש ברוסיה שכן חשד בהם שהם מהווים מקור כוח המתחרה לו
כיום אין לדבר על מוקד כוח שמתחרה באמת בפוטין . וזה התברר במיוחד בבחירות 2004 לנשיאות ברוסיה שבהן היה פוטין למעשה המתמודד היחיד אם כי קמו לו מתחרים שונים אך איש לא ציפה באמת שאלה יזכו וברור שרובם היו למעשה רק בובות של פוטין שהשתמש בהם כדי להציג מראית עין של הליך דמוקרטי . פוטין אף לא הטריח את עצמו לנהל מסע בחירות ונאם רק נאום בחירות אחד . הוא זכה ברוב מוחץ .  .  משקיפים מערביים התלוננו בעת הבחירות שהן לא היו הוגנות לחלוטין, אולם איש לא טרח להתייחס לטענותיהם.
כיום פוטין הוא השליט הבלתי מעורער של רוסיה שהיא כיום פחות דמוקרטית ממה שהייתה בימי ילצין, ונראה שלאורך הזמן פוטין רק ירכז עוד ועוד כוח בידיו שלו .

 

האם ניתן לאמר שרוסיה של פוטין כיום היא אכן מדינה דמוקרטית יציבה לכל דבר ?
יש ספקות גדולים לגבי שאלה זאת :
במשך מאות השנים של קיומה של רוסיה כמדינה היא תמיד הייתה הדבר הרחוק ביותר שאפשר להעלות על הדעת ממדינה דמוקרטית או אפילו "מערבית ". הגודל הענק של המדינה והעמים המרובים ששכנו בה חייבו תמיד שלטון ריכוזי חזק ביותר ולעיתים קרובות רודני ביותר כדרך יחידה בעיני האליטות שלא ליפול לאנרכיה והרס. לזמן קצר ביותר , כמה חודשים , ב-1917 נראה היה שרוסיה תיהפך לבסוף למדינה דמוקרטית לאחר הפלת שלטון הצאר. אולם תיקוות אלה התפוגגו כתוצאה מהמהפכה הקומוניסטית שכוונה כנגד המשטר הדמוקרטי ( ולא כנגד הצאר שכבר הופל ) והיפילה אותו דווקא בעת שנראה היה שרוסיה תיהפך לבסוף למדינה ליברלית בסגנון "מערבי ".
וכעת במשך 70 שנה נגזר על רוסיה לסבול שוב ממשטר ריכוזי רודני שבשיא נוקשותו

פוטין כבובה.

דיון מפורט בנושא ניהל אלכסנדר יקובלב אחד מראשי הרפורמיסטים ברוסיה ומי שהיה ממנהיגי הרפורמות בימי גורבצ'וב. יקובלב שהיה שגריר ברית המועצות בקנדה יכול היה לבחון ממקור ראשון את ההבדלים בין רוסיה וארצות המערב ולנתח את הסיבות לכך . כאשר חזר לרוסיה החל לפעול למען רפורמות דמוקרטיות מודרגות בימי גורבצ'וב ומידה רבה נחשב לאחד מראשי סיעתו של גורבצ'וב.

יקובלב כתב: "רוסיה קרעה מעליה את השלשלאות הטוטליטריות ,הגלויות. אך הבולשביזם עודנו חי . סטלין טרם נפטר . השאלה היא אם רוסיה תוכל להתגבר על כוחות המשיכה של העבר איננה רטורית ,שהרי האנטי דמוקרטיות רבת פרצופים היא. היא יודעת לחיות בתנאי כלכלת שוק . היא יודעת גם ללבוש בגדי אנטי –קומוניזם . כאלה היו רוב הדיקטטורות במאה ה-20 " ( אלכסנדר יקובלב "הרפורמה ברוסיה " ע' 257 ) .
לדעתו הדמוקרטיה לא ניצחה למרות מראית העין שהיא כיום שולטת . אמנם נכון שאין היום ברוסיה משטר רודני מובהק אין עוד צנזורה חונקת , אין עוד אחידות מחשבה בפקודה , רוסיה של היום פתוחה לכל הכיוונים . אין יותר את האבסולוטיזם של המפלגה הקומוניסטית, אין יותר את המרכז המשותף שחילק פקודות ממוסקבה לרחבי האימפריה כולה.
לאמיתו של דבר יש כיום ברוסיה ריבוי אמיתי של מפלגות ותנועות מרובות כל כך עד שקשה לספרן . יש שיטת בחירות הפועלת בכל המפלסים מהמקומי עד הלאומי ,שיטה דמוקרטית עם ליבוי יצרים אמיתי , עם עימות בין עמדות פוליטיות שונות .יש חלוקה מודגשת של השלטון הן לרוחב והן לגובה חלה וממשיכה להתפתח דה צנטרליזציה פוליטית ומתהווה מערכת של הפרדת רשויות .
ומשמעות השינויים האלה היא שהאנשים השתחררו מהפחד המשתק שלהם מפני אימת השלטון. מבחינות מסוימות הדמוקרטיה ברוסיה אכן ניצחה .
אבל מבחינות אחרות היא עדיין בחיתוליה ומאוימת בצורה חמורה להיות מוחלפת בידי משטר אוטוריטארי ברמה המקומית נשארו בשלטון מבנים אוטוריטאריים שרק לבשו בגדי דמוקרטיה ולמעשה הם מייסדים ומחזקים את הסדרים והמנהגים האנטי דמוקרטיים .
החברה הרוסית מצאה את עצמה אז בשלב של כמעט אנרכיה כאשר החוקים הנורמות והיחסים השונים חדלו לפעול ואילו החדשים מלאים סתירות וכאשר מדי פעם פרצו גלים מהפכניים שערערו את אושיות החוק . אמנם להלכה חופש הדיבור אינו מוגבל כלל ואנשים יכולים לדבר כרצונם ( כולל לתקוף בני מיעוטים שונים כמו היהודים דבר שהיה אסור רשמית בברית המועצות ) אך אנשים היו חשופים לשרירות לב של הפקידות ושל הפשע המאורגן המשתולל ולשחיתות של גורמים ממלכתיים ופרטיים . בימי גורבצ'וב וילצין הייתה ברוסיה כתוצאה תחושה של אנרכיה גוברת שבה כל אדם עושה כרצונו .
עסקנים שונים עם כל מחויבותם המילולית לדמוקרטיה מגלים היום את אותו זלזול ישן בחוק ולגבי כל עמדה שאינה שלהם . התדרדרות תנאי הקיום שהיא חמורה מאוד ברוסיה ( ועוד יותר ברפובליקות לשעבר שלה ) מערערת עוד יותר את יציבות הדמוקרטיה.
בנוסף רוסיה סובלת משלל בעיות פנימיות נוספות שעלולות להתגלות כהרסניות לדמוקרטיה השבירה שם . למשל הסכסוכים האתניים הפנימיים כמו המלחמה בצ'צ'ניה .
כל זה הביא להתחזקותם של כוחות קיצוניים הן בשמאל הקיצוני של יורשי הקומוניסטים והן בימין הקיצוני של כוחות פשיסטיים אנטישמיים למינהם שמהווים סכנה חמורה לטווח הארוך על הדמוקרטיה השבירה ברוסיה
יש ברוסיה כוחות שונים ששואפים לנצל את הסכסוכים והבעיות השונים כדי להחזיר את רוסיה לחיק העבר. .
רוסיה סבלה מתוהו ובוהו שלטוני שהביא לכמיהה עממית חזקה ל"יד חזקה " בשלטון.
בעיות אלו עלולות להביא להשתלטות רודן על רוסיה . וייתכן שזה בדיוק מה שכבר קרה עם השתלטותו של מנהיג אוטוריטארי כפוטין שעלה על גלי ההצלחה שלו במלחמה עם הצ'צ'נים.

פוטין והגמד של הארי פוטר.

 פוטין הראה את עצמו כמנהיג אפקטיבי יותר מילצין. הוא הצליח לשפר את המצבה הכלכלי ומעמדה בעולם של רוסיה וגם את עוצמתו של השלטון המרכזי ברוסיה עצמה שהתרופף מאוד בימי ילצין . המחזות שגילו סימני התמרדות שונים מוחזקים כעת ביד חזקה יותר. בו בזמן ככל ששילטנו של פוטין נמשך ( והוא בעת כתיבת כתבה זאת בקדנציה השניה שלו ) הוא מראה סימנים גוברים והולכים של אוטוריטאריות כמעט דיקטטורית שאינה משתלבת היטב עם משטר דמוקרטי בסגנון המערבי . אך נראה שזהו בדיוק סוג המשטר שבו רוצים רוב הרוסים ( שמסתבר יותר ויותר שרובם אינם מעוניינים במשטר דמוקרטי בסגנון המערבי ) ושאותו הם מכבדים. בו בזמן שילטן כזה הוא גם חלופה עדיפה על פני השתלטות על רוסיה של המפלגות הקיצוניות מימין ומשמאל שכוחן הוא רב מאוד וככל הנראה לא פחות ואולי אף יותר מאלה של מפלגות המרכז .
אמנם השלטון ברוסיה כבר אינו רודף יותר אנשים בגלוי, אך פוטין אינו מהסס לכלוא את ראשי מתנגדיו בטוענות שונות . פוטין רדף ורודף את אנשי אוליגרכיית המליונרים אותם מתעשרים חדשים ( כמה מהם יהודים ) שהתעשרו לאחר נפילת ברית המועצות כתוצאה ממכירת נכסיה , מאחר שהוא רואה בהם גורם עוין שעלול לפנות כנגדו . רוב העשירים האלה נמלטו בשלב זה מרוסיה או שהם בבית הסוהר . זה בהחלט אינו מראה על רצון כן לדמוקרטיה מצד פוטין. השלטון מתגלה בשרירותו בערבוביה של חוקים ובפעולות נורמות משפטיות שעבד עליהם הכלח ובהתנגשות בין חוקים ישנים וחדשים ובין החדשים בשרירות לב של הפקידים המקומיים והשלטוניים. . מצד שני העם ברוסיה כיום אדיש לפוליטיקה ואם תהיה מהפכה ברוסיה מאוד לא סביר שתהיה המונית .
אך נכון לעת כתיבת כתבה זאת לא סביר שתהיה מהפכה ברוסיה אך לעומת זאת יש סבירות גבוהה שהמשטר ייהפך לאוטוריטארי לחלוטין ויש רמזים על כך שזהו הכיוון שבו הולך פוטיןאין זה ברור כלל וכלל אם פוטין יעזוב את השלטון בתום הקדנציה השנייה שלו כפי שתובעת החוקה החדשה של רוסיה. יתכן שיביא לשינוי בחוקה בעניין זה ובכך יחוזק השלטון האוטוריטארי הנוכחי ברוסיה .
נכון לעכשיו רוסיה היא מדינה שיש בה סוג של דמוקרטיה ובחירות חופשיות וחופש דיבור אך אם הזמן סממנים אלה של דמוקרטיה נעשים מוגבלים יותר אם כי בשלב זה הם בהחלט קיימים .
יש חשש שבעתיד כוחו של פוטין ומשטרו רק יגדלו ומראית העין של המשטר הדמוקרטי עוד תלך ותיחלש עד שתיהפך ללא יותר מפיקציה ורוסיה תחזור למה ההיית מאז ומתמיד למדינה גדולה נשלטת בידי שלטון חזק ואוטוריטארי שאינו מיחס חשיבות רבה לדמוקרטיה ולרצון העם .

אך האמת היא שיתכן שדרך זאת היא כרגע היחידה הפתוחה לפני מדינה עם שלל בעיות כה עצום כמו רוסיה . משקיפים רבים גם בארה"ב אומרים בגלוי שרק שליט אוטוריטארי חזק עם "יד ברזל " כמו פוטין יכול לשמור על הסדר והיציבות ברוסיה וכי זהו מחיר שיש לשלמו והברירה האחרת היא אנרכיה או השתלטות של כוחות חשוכים מהימין או מהשמאל שיש להם כוח עצום ברוסיה
ברוסיה כיום יש מפלגות קיצוניות שונות מהימין ומהשמאל שיש להם מליוני תומכים ושמתנגדות בגלוי לכל הרעיון הדמוקרטי , אלה כוללות את תומכי הקומוניזם הישן ומפלגות ימין קיצוני כמו פשיסטי ולפעמים כזה שתומך בגלוי ברעיונות נאציים ואנטישמיים . מפלגות אלה אם יגיעו לשלטון יגרמו ללא כל ספק לאסון בקנה מידה שקשה לתאר . ובנתיים מפלגות המרכז הדמוקרטי הליברלי בראשות מנהיגים כמו גרגורי יוולינסקי הכלכלן שטופחו בידי ארה"ב הן חלשות והוכיחו את עצמן כאימפוטנטיות מבחינה פוליטית .
אם נשווה את המצב ברוסיה הדמוקרטית כיום למצב בדמוקרטיות יציבות במערב כי אז נראה שהיא אינה עונה כלל על התואר "דמוקרטיה יציבה " נהפוך הוא .
יש בה סכסוכים קשים בין קבוצת הרוב הרוסים ובין קבוצות מיעוטים שונות כמו הצ'צ'נים ועמים מוסלמיים אחרים . וגרוע מכך קבוצת הרוב הרוסית הסלאבית מאבדת את עליונותה והאוכלוסייה שלה הולכת ומזדקנת דמוגרפית בעוד שהמיעוטים השונים הולכים ומתרבים מבחינה דמוגרפית . זהו מתכון בטוח לסכסוכים מתעצמים בעתיד שרק יפגעו בדמוקרטיה.
כמו כן אין לרוסיה המסורת של דמוקרטיה של ערכים ליברליים שהכל מסכימים להם .נהפוך הוא יש בה סיכסוכים עמוקים וקשים ביותר על אופי המדינה ולאמיתו של דבר רק חלק לא גדול של האוכלוסייה מסכים לרעיונות הליברליים הדמוקרטיים שהם למעשה "יבוא מערבי ". . כן חסר חינוך דמוקרטי ארוך טווח.
. ולא פחות גרוע מכך רוסיה סובלת ממצב כלכלי קשה , אמנם יש לה פוטנציאל כלכלי עצום עם כל המחצבים המרובים שבה אולם הרבה מהם כבר נוצלו ובצורה גרועה שהרסה את האקולוגיה של רוסיה בידי המשטר הקומוניסטי ולמחצבים אלה כבר אין תחליף .הכלכלה הרוסית מתאוששת כיום מעשרות שנים של ניצול מוטעה של השיטה הקומוניסטית , אולם אין זה ברור שהתחליף של קפיטליזם פראי של ניצול חריף של עובדים ומחצבים הוא אכן הפיתרון שיוליך את רוסיה אל דרך המלך . פוטין שיפר את המצב הכלכלי של הרוסים אולם ספק אם רוסיה תהפוך אי פעם למדינת רווחה בסיגנון מערבי. במערב יש חשדנות גוברת והולכת כלפי פוטין תומכי האפוקליפסה הנוצרית למינהם רואים בו מועמד אפשרי בהחלט לתפקיד האנטיכריסט

פוטין במסע ציד

. הוא גם הופך למושא לסטירה  במערב לאחר תקופה שבה התייחסו אליו בסימפטיה רבה. אפילו יוצר סרטי הרי פוטר הפכו את הגמד בסרטים אלה לכפיל של פוטין דבר שעורר מחאות נזעמות מצד הרוסים . ברוסיה עצמה כמובן מאליו כבר נוצר פולחן פוטין ואפשר למצוא תמונות שלו בכל מקום.
רוסיה כיום אינה עונה על הקריטריונים של דמוקרטיה יציבה ויש חשש גדול מאוד שהיא תיפול מחדש לסוג של משטר אוטוריטארי כברירה הטובה ביותר מבין של מגוון ברירות רעות . בתקופת שלטונו הראה פוטין את עצמו כשליט חזק וריכוזי בהרבה מילצין שתחת שלטונו היגיעה רוסיה כמעט לאנרכיה שבה המושלים השונים זילזלו בגלוי במרכז במוסקווה . זה כבר לא היה אפשרי תחת פוטין ונראה שזה מה שרצו הרוסים , דמות חזקה וסמכותית ליד ההגה שלא תזכיר את כל אותם אנשים זקנים וחולניים מימיו האחרונים של המשטר הקומוניסטי .
המחיר של כל זה הוא התחזקות האוטוריטאריות של המשטר. פוטין הלך וצמצם בגלוי את חופש הפעולה של כלי התקשורת ואלה כיום למעשה כפופים לו .
הרושם שנוצר הוא שפוטין הוא כעת ה"איש החזק " שלו מייחלים רוב הרוסים שאינם מעונינים במשטר דמוקרטי אמיתי שכמוהו לא היכירו מעולם , והם מעדיפים איש חזק אוטוריטרי כמו פוטין על פני אנרכיה דמוקרטית .
נכון לעכשיו או לפחות עד שתקום אלטרנטיבה דמוקרטית רצינית ואלטרנטיבה כזאת אינה נראית באופק פוטין נראה בברירה הפחות גרועה בעבור רוסיה. הוא אינו דמוקרטי בסגנון המוכר במערב אבל נכון לעכשיו גם לא הראה את עצמו כאנטי דמוקרטי . יש לקוות שמה שצפון לרוסיה בעתידה לא יהיה גרוע יותר מפוטין. אבל יש בהחלט חשש שבעתיד כוחו של פוטין ומשטרו רק יגדלו ומראית העין של המשטר הדמוקרטי עוד תלך ותיחלש עד שתיהפך ללא יותר מפיקציה ורוסיה תחזור למה שהייתה מאז ומתמיד למדינה גדולה נשלטת בידי שלטון חזק ואוטוריטארי שאינו מיחס חשיבות רבה לדמוקרטיה ולרצון העם .סביר שחלק מהמעבר לשלטון אוטוריטארי יותר יתבצע על ידי האדרה ותעמולה בלתי פוסקת גם באמצעות התרבות הפופולארית של מוסד השלטון הסמכותי והמפחיד ביותר, השירותים החשאיים.

 ספרים על ולדימיר פוטין בעברית

 

כדאי לקרוא בעברית  :

נטליה גבורקיאן, נטליה טימאקובה, אנדריי קולס ניקוב : מגוף ראשון : שיחות עם ולאדימיר פוטין   תרגום: מרק דרצ'ינסקי ירושלים גשרי תרבות 2002.

מדיות החוץ של רוסיה

עודד  ערן   מדיניות החוץ של רוסיה :   מן העידן הקומוניסטי לשנות האלפיים /    תל אביב :   האוניברסיטה הפתוחה,   תשס"ד 2004. 2002]

 תקציר :

עוסק במדיניות החוץ של רוסיה הבתר-סובייטית, אשר מאז סיום המלחמה הקרה וקריסת ברית המועצות ב-1991 חותרת להגדיר מחדש את זהותה הלאומית. הספר פותח בדיון על המעבר ממדיניות החוץ של ברית-המועצות בימי גורבצ'וב, למדיניותה של רוסיה העצמאית תחת נשיאותם של ילצין ופוטין. בהמשך הוא מכסה מגוון רחב של תחומים וסוגיות כמו: המדיניות בעשור האחרון כלפי "חו"ל הקרוב", ארצות-הברית והאיחוד האירופי, נאט"ו ומזרח אירופה, וכן כלפי המזרח התיכון, המזרח הרחוק ודרום אסיה.

 כרך זה משלים וממשיך את כר’ ב בסדרת "מדיניות החוץ של ברית המועצות : מלנין עד גורבצ'וב.

 רוסיה של פוטין

 אנה פוליטקטבסקיה  רוסיה של פוטין / ; מאנגלית: אראלה טלנברג-לרר ; אחרת דבר מאת ניצן הורוביץ ירושלים : כתר, [תשס"ד] 2004

, אנה  וקסלר    פיתולי הפדרליזם ברוסיה :   הרפורמה הפדרלית של פוטין /    [תל-אביב עבודת גמר – אוניברסיטת תל-אביב, 2004] :   [חמו"ל],   2004

האוליגרכים, המיליארדרים החדשים של רוסיה

דיוויד- הופמן האוליגרכים-המיליארדרים החדשים של רוסיה הוצאת ספריית  מעריה 2005    .

אלכסנדר גולדפרב, מרינה ליטביננקו  מותו של סוכן :
/ סיפור הרעלתו של אלכסנדר ליטביננקו ושובו של הקג"ב   עברית :בן ציון -הרמן

      תל-אביב :   ספר-לכל,   2008.

   על הסופרת

http://www.scribd.com/doc/3186432/litvinenko7

אדוארד להמלחמה הקרה החדשה : כיצד מאיים הקרמלין על רוסיה ועל המערב /  [תרגמה מאנגלית כרמית גיא].עם  עובד ,2009.

דימה קורס    מדיניות הגרעין הרוסית כלפי איראן ((2008-1996))‏ /    דיסרטציה (מ.א.) – אוניברסיטת בר-אילן, רמת גן :   [חש"מ],   תש"ע.2010

אורי   פטרושבסקי,  רוסיה והאסלאם הרדיקלי במזרח התיכון :   סיבות ושיקולים /   תל אביב : גוונים, תשע"א 2011.

ממשל, הון ושלטון ברוסיה

ברוך גור גורביץ ממשל, הון ושלטון ברוסיה / כרמל 2012 .

 תקציר :היחסים בין הון לשלטון רלוונטיים בכל עת. ברוסיה שקמה בעקבות התפרקות ברית המועצות, מערכת היחסים בין הממשל לבין בעלי ההון הפכה לשאלה אקטואלית וחשובה עבור המשטר החדש ועבור תושבי רוסיה.

‏המעבר משלטון קומוניסטי לשלטון דמוקרטי ולחברה חופשית, ובעיקר המעבר מכלכלה ריכוזית, קומוניסטית, למשק המבוסס על כלכלת שוק, היו רקע למאבק אדיר בין יזמים בעלי הון (האוליגרכים) לבין הממשל ברוסיה. האוליגרכים השתמשו באמצעים לא כשרים, מושחתים ואלימים והיו קרובים מאוד לעמדה שממנה הם ‏יכלו לשלוט במדינה. הנשיא ילצין, אשר עלה לשלטון בתרועה גדולה וירד ממנו בדממה, לא הצליח להגביל את האוליגרכים. יורשו, ולדימיר פוטין, השיב מלחמה שערה והצליח לפעול נגדם. את מחיר המאבקים הללו שילם העם: רמת החיים של אזרחי רוסיה הידרדרה וזכויותיהם קופחו. פוטין הצליח אמנם לייצב את השלטון ולהביא לשיפור במצב הכלכלה אבל מחיר השינוי היה פגיעה בדמוקרטיה.

‏ספר זה מנתח ומתאר בפרוטרוט את מערכות היחסים שבין ההון לשלטון ברוסיהמ 1991- ‏ ועד לימים אלו

                                מרטין סיקסמית הנפט של פוטין : המאבק על עתידה של רוסיה /

 ; מאנגלית: אלה בשן,מודן 2012

פוטין – האיש ללא פנים / מאשה גסן ; מאנגלית: מיכל קירזנר-אפלבוים.תל-אביב : ספרי עליית הגג, 2012

תקציר :פוטין: האיש ללא פנים מציג תיאור מבהיל של האופן שבו איש ק-ג-ב פשוט וצר אופקים הצליח לכבוש לעצמו עמדה של שלטון מוחלט – ומושחת – במדינה הגדולה בעולם, וכיצד מחק בתוך זמן קצר שנים של התפתחויות דמוקרטיות ברוסיה והחזיר את מצבה הפוליטי והאזרחי אל הימים הרעים, האפלים, הטוטליטריים, של ברית המועצות. ב-1999, בזמן שהתמיכה בנשיא החולה בוריס יצלין הלכה ופחתה, החלו מקורביו – "המשפחה" – לחפש לו יורש. ולדימיר פוטין צבר רק ניסיון דל בממשל ובמִנהל, כשהיה סגן ראש העיר סנט פטרבורג ובכהונתו הקצרה כראש סוכנות הביון של רוסיה. ולמרות זאת, הוא הצטייר כמועמד מושלם: מין יצור "חסר פנים", שילצין וחבריו חשבו שיוכלו לעצב בדמותם. הילד שהלך מכות בחצרות בתי ספר בלנינגרד לאחר מלחמת העולם השנייה, נעשה פתאום בבגרותו לדמות ציבורית, והפופולריות שלו הרקיעה שחקים. רוסיה והמערב המוקסם היו נחושים לראות בו את המנהיג שוחר הקִדמה שעליו חלמו – גם אחרי שפירק ביעילות חסרת רחמים את התקשורת הרוסית החופשית, גזל בכוח את ההון של קהילת העסקים המשגשגת, וחיסל חלקים ניכרים מן המנגנונים הדמוקרטיים. בתוך כמה שנים הוסרו כל המכשולים שעמדו בדרכו לשליטה בלתי מוגבלת. קולות המתנגדים לו הושתקו, יריבים פוליטיים מצאו את עצמם בגלות או הועלמו בקבר.

 ביבליוגרפיה ב

אנגלית על פוטין

 Archie Brown, Lilia Shevtsova, editors.

Gorbachev, Yeltsin, and Putin :   political leadership in Russia's transition /    Washington, D.C. :   Carnegie Endowment for International Peace,   c2001.

McFaul, Michael, 1963-    Russia's unfinished revolution :   political change from Gorbachev to Putin /    Ithaca, N.Y. :   Cornell University Press,   2002, c2001

Rose, Richard, 1933-    Elections without order :   Russia's challenge to Vladimir Putin /    Cambridge ;   New York :   Cambridge University Press,   2002.

Kagarlitsky, Boris, 1958-    Russia under Yeltsin and Putin :   neo-liberal autocracy /    London ;   Sterling, Va. :   Pluto Press,   2002.

 Steen, Anton, 1949-    Political elites and the new Russia :   the power basis of Yeltsin's and Putin's regimes /    New York :   RoutledgeCurzon,   2003.

Lo, Bobo, 1959-    Vladimir Putin and the evolution of Russian foreign policy /    Oxford :   Blackwell,   2003.

Shevtsova, Lilia    Putin's Russia /    Washington, DC :   Carnegie Endowment for International Peace,   2003.

Paxton, John    Leaders of Russia and the Soviet Union :   from the Romanov dynasty to Vladimir Putin /    New York :   Fitzroy Dearborn,   2004.

 

Truscott, Peter    Putin's progress :   a biography of Russia's enigmatic president, Vladimir Putin /    London :   Simon & Schuster,   c2004   .

Russian politics under Putin / edited by Cameron Ross. Manchester University Press 2004 .

Black, Joseph Laurence, 1937-    Vladimir Putin and the new world order :   looking East, looking West? /    Lanham :   Rowman & Littlefield,   2004.

Service, Robert    A history of modern Russia :   from Nicholas II to Vladimir Putin / Cambridge, MA :   Harvard University Press,   2005

Konitzer, Andrew    Voting for Russia's governors :   regional elections and accountability under Yeltsin and Putin /    Washington, D.C. :   Woodrow Wilson Center Press,   2005

Leading Russia :   Putin in perspective : essays in honour of Archie Brown /    Oxford :   Oxford University Press,   2005

Russia as a great power :   dimensions of security under Putin /    New York :   Routledge,   2005.

Jack, Andrew, 1967-    Inside Putin's Russia: can there be reform without democracy? /    London :   Granta,   2005.

Baker, Peter, 1967-    Kremlin rising :   Vladimir Putin's Russia and the end of

Jonson, Lena, 1948-    Vladimir Putin and Central Asia :   the shaping of Russian foreign policy /    London :   I.B. Tauris,   2006, c2004.revolution /    New York :   Scribner,   c2005.

Herspring, Dale Roy    The Kremlin & the High Command :   presidential impact on the Russian military from Gorbachev to Putin /    Lawrence :   University Press of  2006.Kansas

Freedman, Robert Owen    Russia, Iran and the nuclear question :   the Putin record /    [Carlisle Barracks, PA] :   Strategic Studies Institute, U.S. Army War College,   2006. Allison, Roy    Putin's Russia and the enlarged Europe /    Oxford :   Chatham house,

Bacon, Edwin, 1966-    Securitising Russia :   the domestic politics of Putin /    Manchester :   Manchester University Press,   2006. ,   c2006

Longworth, Philip, 1933-    Russia :   the once and future empire from pre-history to Putin /    New York :   St. Martin's Press,   2006.

Shevtsova, Liliia Fedorovna.    Russia lost in transition :   the Yeltsin and Putin legacies /    Washington, DC :   Carnegie Endowment for International Peace,   2007.

Kotz, David M. (David Michael), 1943-    Russia's path from Gorbachev to Putin :   the demise of the Soviet system and the new Russia /    London ;   New York :   Routledge,   2007.

Putin's Russia :   past imperfect, future uncertain /    Lanham :   Rowman & Littlefield,   c2007..

Media, culture and society in Putin's Russia /    Basingstoke [England] :   Palgrave . Macmillan,   2008

Baev, Pavel    Russian energy policy and military power :   Putin's quest for greatness /    New York, NY :   Routledge,   2008.

Felshtinskii, IUrii, 1956-    The corporation :   Russia and the KGB in the age of President Putin /    New York :   Encounter Books,   2008

Goldman, Marshall I.    Petrostate :   Putin, power, and the new Russia.    Oxford : 2008

Nygren, Bertil.    The rebuilding of Greater Russia :   Putin's foreign policy towards the CIS countries /    London :   Routledge,   2008.

Sakwa, Richard    Putin :   Russia's choice /    Abingdon, Oxon :   Routledge,

2008.

ביבליוגרפיה באנגלית

 Archie Brown, Lilia Shevtsova, editors.

Gorbachev, Yeltsin, and Putin :   political leadership in Russia's transition /    Washington, D.C. :   Carnegie Endowment for International Peace,   c2001.

McFaul, Michael, 1963-    Russia's unfinished revolution :   political change from Gorbachev to Putin /    Ithaca, N.Y. :   Cornell University Press,   2002, c2001

Rose, Richard, 1933-    Elections without order :   Russia's challenge to Vladimir Putin /    Cambridge ;   New York :   Cambridge University Press,   2002.

Kagarlitsky, Boris, 1958-    Russia under Yeltsin and Putin :   neo-liberal autocracy /    London ;   Sterling, Va. :   Pluto Press,   2002.

 Steen, Anton, 1949-    Political elites and the new Russia :   the power basis of Yeltsin's and Putin's regimes /    New York :   RoutledgeCurzon,   2003.

Lo, Bobo, 1959-    Vladimir Putin and the evolution of Russian foreign policy /    Oxford :   Blackwell,   2003.

Shevtsova, Lilia    Putin's Russia /    Washington, DC :   Carnegie Endowment for International Peace,   2003.

Paxton, John    Leaders of Russia and the Soviet Union :   from the Romanov dynasty to Vladimir Putin /    New York :   Fitzroy Dearborn,   2004.

Truscott, Peter    Putin's progress :   a biography of Russia's enigmatic president, Vladimir Putin /    London :   Simon & Schuster,   c2004   .

Russian politics under Putin / edited by Cameron Ross. Manchester University Press 2004 .

Black, Joseph Laurence, 1937-    Vladimir Putin and the new world order :   looking East, looking West? /    Lanham :   Rowman & Littlefield,   2004.

Service, Robert    A history of modern Russia :   from Nicholas II to Vladimir Putin / Cambridge, MA :   Harvard University Press,   2005

Konitzer, Andrew    Voting for Russia's governors :   regional elections and accountability under Yeltsin and Putin /    Washington, D.C. :   Woodrow Wilson Center Press,   2005

Leading Russia :   Putin in perspective : essays in honour of Archie Brown /    Oxford :   Oxford University Press,   2005

Russia as a great power :   dimensions of security under Putin /    New York :   Routledge,   2005.

Jack, Andrew, 1967-    Inside Putin's Russia: can there be reform without democracy? /    London :   Granta,   2005.

Baker, Peter, 1967-    Kremlin rising :   Vladimir Putin's Russia and the end of the revolution /    New York :   Scribner,   2005.

Jonson, Lena, 1948-    Vladimir Putin and Central Asia :   the shaping of Russian foreign policy /    London :   I.B. Tauris,   2006, c2004.revolution /    New York :   Scribner,   c2005.

Herspring, Dale Roy    The Kremlin & the High Command :   presidential impact on the Russian military from Gorbachev to Putin /    Lawrence :   University Press of  2006.Kansas

Freedman, Robert Owen    Russia, Iran and the nuclear question :   the Putin record /    [Carlisle Barracks, PA] :   Strategic Studies Institute, U.S. Army War College,   2006. Allison, Roy    Putin's Russia and the enlarged Europe /    Oxford :   Chatham house,

Bacon, Edwin, 1966-    Securitising Russia :   the domestic politics of Putin /    Manchester :   Manchester University Press,   2006. ,   c2006

Longworth, Philip, 1933-    Russia :   the once and future empire from pre-history to Putin /    New York :   St. Martin's Press,   2006.

Shevtsova, Liliia Fedorovna.    Russia lost in transition :   the Yeltsin and Putin legacies /    Washington, DC :   Carnegie Endowment for International Peace,   2007.

Kotz, David M. (David Michael), 1943-    Russia's path from Gorbachev to Putin :   the demise of the Soviet system and the new Russia /    London ;   New York :   Routledge,   2007.

Putin's Russia :   past imperfect, future uncertain /    Lanham :   Rowman & Littlefield,   c2007..

Media, culture and society in Putin's Russia /    Basingstoke [England] :   Palgrave . Macmillan,   2008

Baev, Pavel    Russian energy policy and military power :   Putin's quest for greatness /    New York, NY :   Routledge,   2008.

Felshtinskii, IUrii, 1956-    The corporation :   Russia and the KGB in the age of President Putin /    New York :   Encounter Books,   2008

Goldman, Marshall I.    Petrostate :   Putin, power, and the new Russia.    Oxford : 2008

Nygren, Bertil.    The rebuilding of Greater Russia :   Putin's foreign policy towards the CIS countries /    London :   Routledge,   2008.

Sakwa, Richard    Putin :   Russia's choice /    Abingdon, Oxon :   Routledge,

2008.

LeVine, Steve, 1957-    Putin's labyrinth :   spies, murder, and the dark heart of the new Russia /    New York :   Random House,   2008. 2008. Oxford University Press,   2008..

Power and policy in Putin's Russia /   Edited by Richard Sakwa.   London :   Routledge,   2009.

Stuermer, Michael.    Putin and the rise of Russia /    New York :   Pegasus Books :   Distributed by W.W. Norton,   2009.

Zaitsev, Danny    Rusian energy policy under Vladimir Putin and impact on European energy security :   assessment of European responses /    [Tel Aviv] :   [s.n.],   2009

Hutchings, Stephen C.    Television and culture in Putin's Russia :   remote control /    London ;   New York :   Routledge,   2009.

LeVine, Steve, 1957-    Putin's labyrinth :   spies, murder, and the dark heart of the new Russia /    New York :   Random House,   2008. 2008. Oxford University Press,   2008..

Power and policy in Putin's Russia /   Edited by Richard Sakwa.   London :   Routledge,   2009

.

Stuermer, Michael.    Putin and the rise of Russia /    New York :   Pegasus Books :   Distributed by W.W. Norton,   2009.

Zaitsev, Danny    Rusian energy policy under Vladimir Putin and impact on European energy security :   assessment of European responses /    [Tel Aviv] :   [s.n.],   2009

Hutchings, Stephen C.    Television and culture in Putin's Russia :   remote control /    London ;   New York :   Routledge,   2009.

Roxburgh, Angus.    The strongman :   Vladimir Putin and the struggle for Russia /    London :   I.B. Tauris ;,   2012

 

 

קישורים רלבנטיים

פוטין בויקיפדיה בעברית 

פוטין בויקיפדיה באנגלית

קישורים על פוטין

אתרים שונים על פוטין

בי בי סי על פוטין

הסוכן החשאי בתרבות הרוסית

 

פוטין בישראל

בן כספית על ביקור פוטין

קרני על פוטין

ראיון עם פוטין

אימרות של פוטין

בגוף ראשון שיחות עם פוטין
 ולאדימיר הרפורמטור ביקורת של שלמה אבינרי

האם פוטין הוא האנטי כריסט ?: דיון מקיף

מיכאל שרון על פוטין 

 

המזימה הרוסית נגד ישראל :עמוס אריכא על פוטין

האם מתקרב  קץ עידן פוטין ?

מרוסיה בשינאה :בוריס ברזובסקי נגד ולדימיר פוטין 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • 123123  ביום דצמבר 30, 2007 בשעה 11:31 am

  סתם כתבה מגעילה ומטומטמת

 • מספר 666  ביום אפריל 17, 2010 בשעה 11:49 am

  ולאדימיר פוטין ראש הממשלה של רוסיה ונשיאה לשעבר ,הוא אחד המנהיגים המסקרנים ביותר בעשור הראשון של המאה ה-21. אולי המסקרן שבכולם.
  זהו איש ביון לשעבר שהשתמש בשיטות קלאסיות של סוכן ריגול כדי להגיע לפסגה הפוליטית ולהישאר שם .
  אולם האם הצלחתו תימשך גם בשנים הקרובות ?
  חיים מזר אינו סוכן ביון ולא מנתח מידע של אירגון " המוסד" אלא פשוט חוקר רב תחומי מודע היטב לסוגי מידע שונים בספרים כתבי עת וברשת.
  ( אבל בעצם מי יודע …)
  ולהלן ניתוחו המפורט את מצבו של משטר ראש הממשלה פוטין ברוסיה

  ראו
  האם מתקרב קץ עידן פוטין ברוסיה
  http://www.notes.co.il/eshed/66675.asp

 • מספר 666  ביום יולי 12, 2012 בשעה 4:36 am

  אתמול צפיתי בפסטיבל ירושלים בסרט התיעודי "נשיקת פוטין " על עיתונאית צעירה חברה בכירה באירגון הנוער של פוטין שמתגלה יותר ויותר כארגון רודני המאיטים באלימות על חבריה העיתונאים הליברליים.
  מרשים מאוד גם באומץ הלב של הדמויות ובראשן העיתונאית שמוכנות להופיע ולדבר מול המצלמות .
  מרשימות מאוד מילות הסיום של העיתונאי הליבראל הגיבור שמגדיר את פוטין "כ"מלאך חבלה ".
  פוטין לדעתי יכול לעבור בשקט ועל סדר היום ולמעשה בהנאה על כל שאר הסרט אבל האם הוא יעבור על סדר היום גם על מילים אלו ?
  מרשים
  ראו
  תקציר הסרט
  "נאשי", "תנועת הנוער האנטי-פאשיסטית", נוסדה לפני שבע שנים ע"י ואסילי יאקמנקו, מעושי דברו הכי יעילים של ולאדימיר פוטין. היום זהו הארגון הגדול ביותר מסוגו ברפובליקה הרוסית, יחידה מגובשת ש-100,000 חבריה יעשו הכל על מנת להאדיר את שם המשטר הנוכחי ולסתום את פי האופוזיציה (בדיעבד, אם בוחנים את תוצאות הבחירות שם, זה עבד). מאשה דרוקובה היא בחורה אינטליגנטית ותמה בת 19 שנישקה את פוטין על לחיו והפכה מעריצה לדוגמא של "המודל לגבריות". המסירות והנאמנות לצד הרהיטות והכריזמה הפכוה לדוברת התנועה ולמנחת טוק-שואו בערוץ פופולרי. כאן, ממרומי מעמדה החדש, מתחילות לנקר בה ספיקות. היא פוגשת כמה ממתנגדי פוטין, בהם גם הבלוגר אולג קאשין הנוהג להשוות את "נאשי" ל"היטלר יוגנד" ועל כך הוכה בברוטליות ע"י "אלמונים". החירות הזו שהעניקה לעצמה לא נושאת חן בעיני הממונים עליה והתוצאה היא קונפליקט פנימי לא קל…

  הדוקומנטריסטית הדנית ליסה בירק פדרסן קבלה הזדמנות נדירה להצטרף אל כברת הדרך שמאשה עושה, להעניק לנו על קצה המזלג שמץ מן האווירה הפוליטית ברוסיה שלפני הבחירות ולגלות איך הפיתויים הפאוסטיאניים והקרבה לכוח לא הצליחו להשחית את השקפת העולם האופטימית של העלמה הצעירה. "
  הטריילר
  http://www.jff.org.il/?CategoryID=949&ArticleID=1257

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: