המובחרים : סדרת הריגול הטובה ביותר של כל הזמנים

הופיע באתר "סדרות הטלביזיה הקלאסיות "

בשורה טובה : חנות האוזן השלישית " קיבלה דיסק די וי די  של סדרת הריגול הקלאסית "המובחרים " ואת החגים ביליתי בצפייה של פרקי הדיסק .
ולרגל אירוע משמח זה הרי סקירה על סדרת הריגול הטלביזיונית הטובה ביותר של כל הזמנים אם גם לא דווקא הידועה ביותר. סדרה שבין השאר השאירה את חותמה גם על סדרה ישראלית מתוקשרת בשם "חדר מלחמה " אם כי במקובל במקומותינו זה לא צויין בשום מקום. 

הריגול הוא המקצוע השני העתיק בעולם ובקולנוע סרטים על סוכנים חשאיים כל יכולים כדוגמת ג'ימס בונד הם פופולאריים מזה שנים רבות ולא נראה שליחם יעלם גם בשנים הקרובות ככל שהצורך במרגלים ובאנשי ביון נשאר חזק כפי שהיה תמיד . .
גם בטלוויזיה הבריטית והאמריקנית שודרו לאורך השנים סדרות רבות שעסקו בסוכנים חשאיים נציגי שירות הריגול האמריקני  והבריטי  ובנושאי ריגול שונים סדרות כמו "משימה בלתי אפשרית " "אני מרגל " ו"מקגיוור" האמריקניות ו"סוכן חשאי" עם פטריק מקגואן ו"הגומלים " כמו גם עיבודים שונים לספרי סופר הריגול המפורסם מכולם ג'והן לה קארה ( "החפרפרת " ו"כל אנשי סמיילי ") בטלוויזיה הבריטית . אחת הסדרות האלה "האסיר " גם כן עם מקגואן שאינה סדרת ריגול קונבנציונלית נחשבת היום ליצירת מופת למרות שהיא הדבר הרחוק ביותר שאפשר להעלות על הדעת מריאליזם.במרבית הסדרות האלה הסוכנים מוצגים כגיבורים אמיצים וכל יכולים שנשים יפהפיות תמיד נופלות לזרועותיהם ואין רגע משעמם אחד בחייהם.

אבל … סדרת הריגול הטובה והריאליסטית ביותר שנעשתה אי פעם ואחת מסדרות המתח וסדרות הטלוויזיה הטובות ביותר בכלל של כל הזמנים ( הרבה הרבה מעל ל"סופראנוס " למשל שיש הטוענים שהיא סדרת הטלוויזיה הטובה ביותר ) היא סדרת "המובחרים סדרה ששודרה בטלוויזיה הבריטית לאורך שלוש עונות בין השנים 1978-1980. וסדרה זאת היא האנטי תזה המוחלטת והאבסולוטית של סיפורי ג'ימס בונד עם גיבורם הסוכן החשאי הכל יכול שאין אישה העומדת בפניו יותר משתי דקות ואין אויב ( לרוב נבלים קרחים בעלי שיני זהב ) שיכולים לעמוד מולו למרות כל כלי הנשק המתוחכמים שבידיהם .

תמונת הפתיחה הקבועה של "המובחרים "
בסדרת "המובחרים " לעומת זאת הגיבורים בכירי  ונציגי שירות הריגול הבריטי הם פקידי ממשלה אפורים ( לפחות לכאורה ) שרוב הזמן עבודתם היא משעממת ביותר ,שעיקר זמנם מועבר לא כל כך בלחימה בסוכני אויב שטניים עם כלי נשק מדהימים כמו במאבק ביריבים פוליטיים וביורוקרטיים מבית בדיונים מתסכלים עם פקידי ממשלה ושרים שהדבר היחיד שמעניין אותם הוא שרידתם הפוליטית ובלחימה נואשת בקיצוצים בלתי פוסקים בתקציבם. וכמו כן במאמצים עקשניים להביא להעלאה בדרגתם ובמשכורתם הנמוכה כמקובל אצל פקידי ממשלה.אך כאשר אותם "פקידים" מעורבים במבצעים כנגד סוכני אויב ובמדינות אויב הסכנה היא אמיתית והמתח הוא אמיתי , שכן הצופה יודע : כאן בניגוד לסרטי ג'ימס בונד שבהם אנחנו יודעים ששום דבר לא יכול לקרות באמת לגיבור יפה התואר ושיצא כמנצח מכל דבר , כאן הכל יכול לקרות והגיבורים בהחלט יכולים להילכד ואף להיהרג בידי אויביהם.

רוי מרסדן כניל ברנסייד ראש יחידת "המובחרים".

"המובחרים " ( תרגום לא מדויק כלל של SANDBAGGERS ) היא שמה של יחידה מובחרת של שלושה סוכנים ברמה גבוהה ביותר שהם למעשה המקבילים במציאות של ג'ימס בונד בכך שאותם שולחים מפקדיהם בשירות החשאי הבריטי ה"אם אי .5" לטפל במשימות המסוכנות ביותר .

מפקדם של "המובחרים "  הוא ניל ברנסיד (רוי מרסדן ) "מובחר" לשעבר שהוא כעת דמות בחירה בשירות החשאי הבריטי שרק חלק קטן מזמנו למאבק בסוכני אויב ורובו למאבקים עקשניים עם פוליטיקאים ועם הממונים עליו: לברנסייד אין כלל חיים פרטיים , כל חייו מרוכזים סביב עבודתו בשרות והממונים עליו נאלצים לכפות עליו ממש לצאת לחופשה. רוב הזמן ברנסייד מתעמת עם סגן המנהל של השירות מתיו פיל (ג'רום ויליס) אדם פדנטי ומטופש לכאורה שעושה כמיטב יכולתו להכשיל את מאמציו של ברנסייד לעקוף את הבירוקרטיה ועם מנהלי השירות "אם" ו"סי" כמו גם עם הארגון המתחרה של השב"כ הבריטי ( בדומה למאבקים הקיימים בישראל בין אנשי המוסד שתפקידם לטפל בענייני חוץ ואנשי השב"ב שתפקידם לטפל בענייני פנים מה שלא מפריע להם להתנגש כל הזמן זה עם זה) .בגלל עקשנותו ונטייתו לעקוף את הממונים עליו ולעשות את מה שנראה רק בעיניו כנכון ברנסייד אינו אדם אהוד ביותר ,בלשון המעטה ,בארגונו. לתמיכה גדולה יותר זוכה ברנסייד דווקא ממקבילו האמריקני בלונדון הממונה על תחנת הסי אי אי שם ג'ף רוס,שמייצג את האינטרסים האמריקאיים בלונדון .

הרגעים הקשים ביותר בכל אופן עוברים על ברנסייד כאשר עליו לשלוח את אנשיו "המובחרים " למשימות שמהם הוא יודע שייתכן שלא יחזרו ,ולעיתים לא רחוקות הם אכן לא חוזרים מהן..
.ה"מובחר" הראשי והיחיד ששרד לאורך כל הסדרה הוא וילי קין ( רי לונן) אדם אמיץ לב אך שבניגוד לג'ימס בונד אינו סובל כלי נשק או אלימות ( הוא מקיא בפעם הראשונה שיורים עליו !) . אכן הניגוד העצום בין החיים נוצצים של ג'ימס בונד ובין מקביליו האפורים ו"האמיתיים " "המובחרים " הוא נושא קבוע לבדיחות בסדרה.
עוד דמויות קבועות בסדרה הם מזכירתו הנאמנה של ברנסייד שמתחלפת באמצע הסדרה והפוליטיקאי איש משרד החוץ ג'פרי וולינגהם ( אלן מקנוטאן ) שעם בתו ברנסייד התחתן וממנה התגרש והוא מייצג את האינטרסים הפוליטיים שהם כה משפיעים על פעולות הארגון .

לאורך הסדרה דמויות קבועות נהרגו ללא הרף . כבר בפרקים הראשונים נהרגו שניים מתוך שלושת המובחרים (!) רק וילי קיין שרד ולצידו פעלה לראשונה אישה כ"מובחרת " לאורה דיקנס ( דיאן קין ) אישה שעימה החל ברנסייד לקיים (כנראה ) רומן . דבר יוצא דופן שכן בניגוד לרוב סדרות הריגול האחרות הדמויות מעולם לא עסקו בפעילויות רומנטיות כלשהן , או באקשן מהסוג המקובל . במקום זאת הם בעיקר דיברו זממו תיכננו ואף ביצעו את אותה פעילות לא מקובלת בסדרות מתח, חשיבה. לאורה דיקנס בכל אופן נהרגה גם היא בפרק שסיים את העונה הראשונה והריגתה תוכננה בידי ברנסייד עצמו על מנת למנוע תקרית בין לאומית בין מערב ומזרח .ברנסייד מעולם לא התאושש באמת מפרשה זאת.


הסדרה נמשכה לעוד שתי עונות נוספות ולאורך 20 פרקים . כבר בפרק הראשון של העונה השניה נהרג "מובחר" חדש  (במהלך   הסדרה הקצרה יחסית  נהרגו לא פחות מ-ארבעה מובחרים.)  . בפרק אחר היצילו אנשיו של ברנסייד את סיר ג'פרי ולינגהם כאשר הלה נחטף בבריסל ובפרק נוסף עלו וילי וסוכנת סי אי. אי. על מטוס שנחטף בידי טרוריסטים כל נסיונותיו של ברנסייד לעזור להם ניתקלו ( כרגיל ) בהתנגדות ביורוקרטית אך אולי במפתיע ( לסדרה כזאת ) הצמד התגבר לבסוף על חבורת החוטפים בפרק שהוא הדבר הקרוב ביותר לעלילה קונבנציונאלית לכאורה של ג'ימס בונד מכל פרקי הסדרה.

sandbaggers

.לקראת סוף העונה השניה עזב מפקדו של ברנסייד את תפקידו וברנסייד בשורה של תימרונים פוליטיים ניסה להביא למינוי של סגנו , פיל שאותו הוא לא סובל אך שאיתו הוא לפחות מסוגל "להסתדר " במקום אדם אחר,ג'ון גיבס ( דניס בורג'ס) שאיתו הוא מסוכסך ונכשל. ומעתה ואילך יש לו ממונה עוין שיעשה הכל כדי להצר את צעדיו.
פעילותם של ברנסייד וסוכניו "המובחרים " נמשכה בעונה השלישית . כאשר היצליחו לאחר חיפושים רבים למצוא מחליפים ל"מובחרים" שנהרגו .ופעילותם כוונה לא רק כנגד האוייב הקומוניסטי אלא גם כנגד אנשים מבית .כך ברנסייד לא היסס לשלוח את המובחרים במעקב אחרי ממונה עליו כאשר זה נפגש עם אישה בילתי ידועה מחוץ לבריטניה בחשד שהלה בוגד ( חשש מובן בהחלט בתחשב בכמות הגדולה של בוגדים ומרגלים קומוניסטיים ששירתו בשירות החשאי הבריטי לאורך השנים ואף היגיעו בו לדרגות גבוהות ביותר). בנוסף לכך היה עליו להיאבק במזימה ביורוקרטית "לבעוט אותו למעלה " לתפקיד חסר חשיבות במדריד שיסלק אותו ממרכז העצבים של האירגון .

[317+-+sandbaggers.jpg]
לשיאה היגיעה הסדרה בפרק המסיים שבו ברנסייד פעל על דעת עצמו וכנגד רצון הממונים עליו לביטול אמנה לצמצום נשק בין מזרח ומערב על ידי שיכנוע של סוכן כפול רוסי לערוק מה שעלול היה לגרום להתלקחות מחודשת בין המערב והמזרח . אך פעולתו נחשפה בידי פיל, ובנתיים וילי קין שחיכה לסוכן הכפול נורה וכנראה נהרג בידי סוכני הק.ג. ב הרוסי שעלו על המזימה .
ובכך הסתיימה הסדרה..


יוצר הסדרה היה הסופר איש חיל הים הבריטי איאן מקינטוש  שיצר סדרה קודמת בשם "ספינת מלחמה " על הצי הבריטי כמו גם כמה ספרי מותחנים. הוא כתב את כל פרקי הסדרה פרט לשלושה שנכתבו בידי אחרים וההבדל באיכות ניכר מיד. מקינטוש היה אולי בעברו גם איש ביון של הצי הבריטי ( כמו סופרי ריגול ידועים אחרים כמו איאן פלמינג יוצר ג'ימס בונד וג'והן לה קארה שהיו בעברם אנשי ביון ) . נראה שכאשר הוא כתב את הסדרה שכה הצטיינה ביצירת הרושם אצל הצופים שאכן כך מתנהלים העניינים בשירות החשאי הוא הסתמך על ניסיונו האישי .

ידוע שאחד התסריטים שנכתבו בידי מקינטוש עבור העונה השניה ( שבה בניגוד לשתי העונות האחרות היו רק שישה פרקים במקום שבעה כמקובל ) נאסר לצילום בידי הצנזורה מאחר שהיה יותר מדי קרוב למציאות . מה בדיוק היה תוכנו אינו ידוע עד היום …..
ייתכן מאוד שסדרת "המובחרים" הייתה ממשיכה לעונה רביעית ואף יותר מכך אך ביולי 1979 בזמן צילומי הסדרה , מקינטוש וחברתו היו בטיסה במטוס קל מעל אלסקה , תוך כדי חיפוש אתרים לצילום לטלוויזיה , הם שלחו קריאת חירום שלאחריה נעלמו לתמיד . לא ברור מה בדיוק קרה שם ושרידיהם לא התגלו מעולם. זה לא בילתי אפשרי שהטיסה והיעלמות היו קשורות לפעולת ביון חשאית של מקינטוש אך אם כך הביון הבריטי לא הודה בכך מעולם.


כתוצאה ממותו של מקינטוש כמה סופרים אחרים כתבו שלושה פרקים כדי להשלים את העונה נחותים בהרבה מהרמה הרגילה של מקינטוש אך הפרק המסיים היה פרק שהוא כתב לפני היעלמו המיסתורי . איך תיכנן להמשיך את הסדרה רק לרוח הרפאים שלו הפתרונים, אם כי יש שמועות שהייתה אמורה להיות עונה רביעית שבה וילי קין היה חוזר כשהוא על כיסא גלגלים ואף היה מחליף את ברנסייד בתפקידו בזמן שזה היה עולה בדרגה לתפקיד של פיל . בכל אופן תוכניות אלה לא התממשו מעולם, התסריטאים שהחליפו את מקינטוש לא התקרבו אליו באיכות כתיבתם ובהבנתם העמוקה את עולם הביון.

ראש השירות החשאי בסדרת "המובחרים".

עד כמה שהדבר מוזר ,לגבי סדרה באיכות כזאת היא זכתה בבריטניה לתשומת לב מועטה ביותר. פרט למבקר שקבע שזאת סדרת הריגול השניה הטובה של כל הזמנים אחרי "החפרפרת " על פי ספרו של ג'והן לה קארה עם אלק גינס ושון פיליפס ( אני חולק על כך ) רק מעט מאוד נאמר ונכתב על "המובחרים " בכלי התקשורת . על סמך הסדרה נכתבו שני ספרים הראשון בהם עיבוד של כמה מהפרקים בידי היוצר מקינטוש והשני רומאן מקורי של סופר אחר. אבל בכך הסתכמה כל תשומת הלב שלה זכתה סדרת הריגול הטובה ביותר של כל הזמנים בארץ מולדתה . וכך סדרת "המובחרים" שמעולם לא זכתה ברייטינג גבוה מדי בידי הקהל שהתקשה להבין את הריאליזם האפור שלה לא חודשה לעונה רביעית .

עם זאת הסדרה הוקרנה גם בארה"ב והיא זכתה שם לפופולאריות שרק הולכת וגדלה עם השנים . עד כדי כך חובבים של הסדרה אף אירגנו כנס ב-1992 של חובבי הסדרה שאליו הוזמנו רי לונן . אל הכנס באו כ-100 איש ,מעט מאוד עבור כנסים כאלה אבל עבור סדרה כזאת כל כך לא ידועה אפילו בבריטניה זה היה לאמיתו של דבר הרבה מאוד…..הסדרה הוקרנה גם בארצות אחרות כמו בישראל ועל פי השמועות זוהי הסדרה החביבה ביותר על אנשי ביון ,מוסד ושב"כ שונים . ידיד של כותב שורות אלו שהוא חוקר אקדמאי של שירותי הריגול בישראל מעיד שזאת הסדרה היחידה שמתארת את המציאות כפי שהיא בשירותי ריגול.לדעת כותב שורות אלו שגם הוא חוקר של נושא שירותי הריגול זאת הסדרה הטובה ביותר מסוגה מבחינת האיכות .
השחקן רוי מרסדן התפרסם מאז בסדרת עיבודים לספרי הבלשים של הסופרת הידועה פ.ד. ג'ימס שבה הוא מגלם את מפקח המשטרה האינטיליגנטי אדם דלגליש שתמיד פותר את התעלומות המורכבות ביותר. ג'רום ויליס שגילם במובחרים את הממונה שלו שאיתו הוא מתנגש ללא הרף מופיע שם גם הוא בחילוף תפקידים כאחד מפיקודיו של מורס ,פתולוג משטרתי . מרסדן רכש בשנים האחרונות את הזכויות על "המובחרים " ומזה שנים מנסה להשיג כסף ליצירת פרקי המשך אך למרבית הצער עד כה ללא הצלחה.
אך כמו הסדרות הטובות באמת "גם סדרת "המובחרים " לא נשכחה נוצר מסביבה גרעין קשוח של קבוצות "חובבים " שהפכו אותה לסדרת פולחן . שפירסמו עליה מגזינים ויצרו סביבה כנסים .

בשנים האחרונות נוצרה גם סדרת קומיקס בשם "QUEEN AND COUNTRY היא מכל בחינה מעין המשך מודרני של "המובחרים " על סוכני ריגול בריטיים בראשית המאה ה- 21 שסיפוריה בנויים עם הסגנון והאווירה של פרקי "המובחרים " שיוצרה מודה בפה מלא שמקור ההשראה ( שהוא ברור מאוד בכל חוברת וחוברת ) הוא אותה סידרה לא נשכחת משנות השמונים .

החיקוי הישראלי של המובחרים

ויש מקום לחשוב שהמובחרים השאירה את חותמה גם על הטלביזיה הישראלית .
לאחרונה יצר יאיר לפיד סדרה ישראלית  מתוקשרת מאוד ויקרה מאוד בשם "חדר מלחמה " העוסקת בעלילותיה של יחידת סוכנים בחדר מבצעים "חדר המלחמה " ובעיקר במאבקיהם הפנימיים והבירוקראטיים עם הפוליטיקאים הבירוקרטים ואחד עם השני . נשמע מוכר ?
כך חשבו גם המבקרים האופנתיים והמעודכנים בכל העיתונים והמגזינים שהקפידו לטחון את  הקוראים עם השוואות אין סופיות עם סדרת "הבית הלבן" האמריקנית על נשיא ארה"ב וצוותו, תוך הזלת ריר של מיאוס בכל משפט שני שלהם, משל הייתה זאת התגלית המדהימה של המילניום.
אבל לאמיתו של דבר כשמשווים לעומק בין שתי הסדרות  וצופים בפרטנות בכל פרק ( ולא רק בפרק אחד או שניים כפי שעשו מרבית המבקרים זריזי הכתיבה שלנו  ) רואים שהדמיון בעלילות ובבתכנים של שתי הסדרות היה שטחי ביותר ואף פחות מכך ולו רק בגלל הסיבה האלמנטארית שהסדרה האמריקנית עסקה באופן כמעט אקסלובסיבי בפוליטיקאים ורק מעט מאוד באופן יחסי ביחסיהם עם סוכנים חשאיים כמו גיבורי "חדר מלחמה " ובמבצעים של סוכנים אלו ובדרכי פעילותם..
היותר מעמיקים ו"מבינים "מבין המבקרים אם כי גם הם  נזהרו שלא לדחות על הסף  את ההשוואה שהפכה לקונצנזוס שאין לערער אחריו   עם "הבית הלבן " השוו אותה גם  עם "24 " האמריקנית ( למה לא? הרי גם היא עוסקת בסוכנים, אז מה אם היא שונה בכל אלמנט תוכני אחר שרק ניתן להעלות על הדעת ) או עם סדרת ספרים של תום קלנסי בשם "חדר מלחמה " שבה מופיע "חדר מלחמה " " (סדרה שיש לה רק דמיון קלוש עם "חדר מלחמה ",)
יאיר לפיד מן הסתם התפקע מצחוק כשקרא את הכתבות של "המבינים " האלו .
אף אחד מאותם מבקרי תקשורת עדכניים, עכשוויים, מתוחכמים , ומביני דבר שאמורים לדעת משהו על טלביזיה לא שם לב משום מה שמבחינת התכנים כל פרק של "חדר מלחמה " נראה יותר מכל דבר אחר לא כמו פרק רגיל של  "הבית הלבן " וגם  בכלל לא כמו פרק ממוצע של " 24" אלא כמו גירסה ישראלית מדויקת(  אבל  למרבית הצער גם חיורת )  של פרק מ"המובחרים" . וחדר המלחמה שנתן לסדרה הישראלית את שמה ..ובכן הוא גירסה ישראלית של "חדר המבצעים " של המובחרים .

וכל פרק של "חדר מלחמה " הוא חזרה מדויקת כמעט אחד לאחד על פורמט ה"המובחרים " על דיוניהם אחד עם השני ועם הבוסים שלהם ועם יחסיהם המורכבים עם הפוליטיקאים שמעליהם .
גם יאיר לפיד הקפיד לא להזכיר את "המובחרים" כלל בראיונות שנתן ומאמרים שכתב על הסדרה שיצר ורק הזכיר את "הבית הלבן " העכשוית האופנתית. אולי משום שזה מה שציפו ממנו שיגיד, ואולי העדיף שלא להזכיר את מקור ההשראה האמיתי הדומה ל"חדר מלחמה " לעין ערוך יותר מכל פרק של "הבית הלבן". ואולי משום שחשב שכל אותם מבקרים עדכניים  ויודעי כל  במילא לא יבינו על מה הוא מדבר אם יזכיר סדרה בריטית  ישנה ונשכחת משנות השמונים בשם "המובחרים ".
ואגב אין בכוונתי לתקוף את לפיד . לדעתי הוא צדק. אם כבר ליצור סדרת ריגול אז יש לקחת השראה מהטובים ביותר בתחום .ואלו הם "המובחרים ".

כיום "המובחרים " ניראית לכאורה מיושנת מאחר והמלחמה הקרה בין המערב והמזרח הקומוניסטי שאותה תיארה בדייקנות וריאליזם עצומים כל כך עברה  כעת לתהום הנשייה.

אבל האלמנטים המרכזיים של הסדרה : הסיפורים המצוינים על מאבקי כוח פנימיים בשירות ביון המאבקים החיצוניים עם פוליטיקאים מצד אחד ועם סוכני אויב מצד שני והדרמה האנושית של סוכני ביון היוצאים למשימות מסוכנות שאין זה ברור אם יחזרו מהם, לא התיישנו כלל וכנראה לא יתיישנו כל זמן שיש שירותי ביון .

צפו בפרקי הסדרה "המובחרים ":
עונה שנייה
העונה השלישית

קישורים רלבנטיים

המובחרים בויקיפדיה

האתר המקיף ביותר על המובחרים :

עוד אתר על המובחרים :

 

המובחרים בימדב

סקירה על המובחרים

 

איאן מקינטוש התסריטאי

האם היה מקינטוש מהתסריטאי סוכן חשאי ?

כוכב המובחרים רוי מרסדן :

ועוד על מרסדן "

כוכב המובחרים רי לונן

הדיוידי באמזון

סיפור מודרני על המובחרים

הקומיקס מלכה וממלכה

האתר של הסדרה מלכה וממלכה

השירות החשאי הבריטי

"חדר מלחמה"חיקוי ישראלי של המובחרים

האם חדר מלחמה דומה לבית הלבן?

חדר מלחמה חיקוי של תום קלנסי ?

איש שב"כ על חדר המלחמה

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • סמדי  ביום אוקטובר 25, 2005 בשעה 1:19 pm

  נו טוב. אתה כרגיל מלא בטחון. למה הכל צריך להיות "הכי". אני שואלת את עצמי לפעמים, האם אין "לכותב שורות אלו", או "666" קצת ספקות? קצת?

 • מספר 666  ביום אוקטובר 25, 2005 בשעה 1:54 pm

  היא לא רק דעתי שלי זאת דעה מקובלת על כל חובב סדרות ריגול שאני מכיר וקשה להשיג קונצנזוס כזה לגבי שום ז'אנר אחר.

 • עופר  ביום אוקטובר 25, 2005 בשעה 11:47 pm

  בכל זאת, גם "כל חובב סדרות שאני מכיר" זה אולי לא מספיק לתואר שאתה מספק לסדרה. מה הסיפור? הכתבות שלך אחלה. קצת פחות בומבסטיות בכותרת והכל יהיה בסדר.

 • יוספוס פלאביוס  ביום אוקטובר 25, 2005 בשעה 11:56 pm

  מסכים
  חבל ששכחו את קאלאהן(ההוא עם חילי הבדיל)

 • שוקי  ביום אוקטובר 25, 2005 בשעה 11:57 pm

  באמת אחת הטובות, אם לא הטובה ביותר.

 • עופר  ביום אוקטובר 26, 2005 בשעה 8:36 pm

  אז תקצר קצת את הכתבות. וגם סימני פיסוק פה ושם לא יזיקו

 • מספר 666  ביום אוקטובר 26, 2005 בשעה 9:16 pm

  ואני כותב שוב : באתר שלי אני לא מקצר כלום.ומביא את כל מה שיש לי לאמר .עבור אתרים אחרים אני אכן מקצר אבל לא עבור זה .ועל זה אני מוכן בהחלט לשלם גם ברייטינג.

 • מספר 666  ביום אוקטובר 27, 2005 בשעה 5:17 am

  מזה זמן אני שם לב שככל שהכותרת של רשימה שלי היא דרמטית ו"או ביזארית יותר כי כך מספר הכניסות אליה גדל בהתאם דהיינו ככל שהכותרת מפוצצת יותר יש לרשימה יותר רייטינג.
  ולעומת ככל שהכותרות יבשות יותר
  נניח "זיוה שמיר ושירי הילדים של נתן אלתרמן " כך מספר הכניסות אליהם קטן יותר.
  כך שהכותרת הנוכחית ניתנה גם משיקולים של רייטינג במקום הכותרת המקורית שהייתה פשוט "המובחרים" שבמחשבה שניה נראה היה לי שלא תמשוך קוראים רבים.

 • יועזר  ביום אוקטובר 29, 2005 בשעה 9:26 am

  אך ההתייחסות לדבר העלוב שנקרא חדר מלחמה כאל משהו שבהשראת הסדרה המורכבת הזו, היא עלבון גדול.

 • מספר 666  ביום ספטמבר 8, 2006 בשעה 6:07 am

  כותב זכרונות על המובחרים ועל סדרת טלביזיה בריטיות ישנות אחרות כאן:
  http://www.notes.co.il/boaz/22835.asp?p=0

 • נעמי  ביום אפריל 2, 2011 בשעה 7:51 pm

  שלום רב,

  לפני שאני "מאבדת" את הכתובת שלך, אשמח אם תשלח לי את המייל שלך כדי להתייעץ איפה עוד אפשר לקנות את "המובחרים", במידה ולא אשיג באוזן השלישית. תודה, נעמי

 • גל פרל  ביום יולי 12, 2015 בשעה 4:15 pm

  לפני שלוש וחצי שנים קראתי את המאמר הזה, איתרתי ומצאתי את כל הפרקים ברשת. אכן סדרה מצוינת. למרות שנעשו לא מעט סדרות ריגול ואקשן טובות מאז (ובהן MI5 הבריטית ומכת נגד הבריטית-אמריקנית) אף דמות לא היתה חזקה כמו זו של ניל ברנסייד, איש חיל הנחתים המלכותי וסוכן חשאי בצוות "המובחרים" בעברו, הפקד על היחידה. כבר לא עושים אותם כמו פעם!

 • גל פרל  ביום מרץ 28, 2017 בשעה 7:09 am

  מאמר מצוין על סדרה גדולה.
  לינק למאמרי שמאזכר אותה
  http://bit.ly/2nGSpd1

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום ספטמבר 19, 2018 בשעה 3:06 pm

  כתבה מדהימה, תיקון קטן, הארגון שמפעיל את המובחרים הוא mi6 ולא mi5.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: