משימה בלתי אפשרית :הדור הבא

צוות "משימה בלתי אפשרית " משנות השבעים  בקומיקס בריטי 
 

הופיע בגירסה מקוצרת באתר הסדרות הקלאסיות

הסרט השלישי בסדרת "משימה בלתי אפשרית " הוא הטוב שבכולם .אבל עדיין הוא שונה שוני עצום מהסדרה הקלאסית בשם זה משנות השישים ,שוני שאולי מבטא את השינויים שעברה התדמית של שירותי הריגול מאז שנות השישים. 

 

הסרט השלישי  של  סדרת הריגול "משימה בלתי אפשרית " בכיכובו של תום קרוז ושבו אחד התסריטאים הוא יוצר "אבודים " וג' ג' אברמס הוא ללא ספק הטוב והמרתק מכולם, בוודאי בהשוואה לסרט הראשון המעצבן השני החיוור שמימנו אינני זוכר כמעט כלום.

אני ועופר הלכנו לצפות בו בלי שום ציפיות וקיווינו לכל היותר למשהו שיהרוג בקלות שעתיים כמו מרבית הסרטי הפעולה בימים אלה ..העברנו את השעתיים הללו מרותקים.
.הצרה היא שבניגוד לסדרת הטלוויזיה עליה הוא מתבסס ששמה תמיד דגש על עבודת הצוות הרי כאן כמו בסרטים הקודמים הדגש היה ונשאר רק על אדם אחד ,תום קרוז שהוא מנהיג הצוות  ושמופיע כל רגע ורגע על המסך .uכל השאר הם עוזריו לזמן קצר. וזה לא כל כך 'מצא חן בעיני .עם כל הכבוד לתום קרוז,אני הייתי מעוניין לראות הרבה יותר משאר אנשי הצוות . אבל כמובן זה היה בהתאם לדרישתו הנחרצת מאוד של כוכב הסרט ( והכוכב המצליח ביותר בהוליווד ובעולם כולו   מזה שנים ) תום קרוז.

זה לא היה כך בסדרה המקורית שבה היה צוות מושלם שפעל מתוך תיאום ובו לעולם לא היה מישהו שבולט יותר מכל השאר . והיא הניגוד המושלם של סרטי ג'מס בונד בכך ששמה דגש על עבודת הצוות .דבר שאותו הסרטים של תום קרוז שינו ללא הכר. וכמו בכל הסרטים הקודמים גם כאן מתברר שיש בוגד בדרגים הגבוהים ביותר של הסוכנות ( וכרגיל לא מי שחשבנו ) דבר שלא ניתן היה אפילו להעלות על הדעת בסדרה המקורית אז בשנות השישים התמימות . אבל כמובן התבגרנו מאז .אני טוען שהגלגולים שאותם עברה "משימה בלתי אפשרית " סדרת הריגול הטלוויזיונית מאריכת הימים ביותר אי פעם משקפים בצורה מושלמת את היחס של הציבור והתקשורת בארה"ב כלפי השירותים החשאיים בכלל.

הדור הראשון

סדרת הטלוויזיה "משימה בלתי אפשרית" היא אחת הסדרות המפורסמות והזכורות ביותר של הטלוויזיה האמריקנית משנות השישים. בדומה למקבילתה ואחותה התאומה ( שכללה את אותו צוות מפיקים ואנשי צוות טכני ) "מסע בין כוכבים" שהחלה להיות משודרת באותה השנה ובאותו החודש בספטמבר 1966 . אלא שהיא זכתה להצלחה גדולה יותר מ"מסע בין כוכבים " המקורית ורצה למשך שבע שנים שלמות עד 1973.

 
 lalo schifrin Mission Impossible

הצוות של משימה בלתי אפשרית בגילגולו המפורסם ביותר.

זוהי גם סדרת הריגול הטלוויזיונית המאריכה ביותר אי פעם. הסדרה תיארה את עלילות צוות של אנשים אפורים לכאורה שמטרתם בחיים הייתה אחת לשנות את המציאות עבור כל מי שמחלקת המדינה של ארה"ב לא חפצה ביקרו ולשכנע אותו שמתרחשים דברים שונים לחלוטין ממה שאכן קורה וכך לגרום לבסוף לתבוסתו. כל פרק היה מתחיל בשמיעת קלטת עם תיאור המשימה התורנית בידי אנשי הצוות בסיום ההזהרה הבלתי נמנעת שאם הם יוכשלו בביצוע המשימה כי אז ממשלת ארה"ב תסרב להכיר בכל קשר אליהם . ההודעה הייתה מיותרת אנשי הצוות מעולם לא נכשלו בכל שבע שנות קיומה של הסדרה …גם במשימות המסובכות והמטורפות ביותר שאפשר להעלות על הדעת .

ומשימות אלה יכלו להיות מוזרות באמת, משכנוע מנהיג מדינה עויינת לארה"ב שבעת שנתו התנהלה מלחמת העולם השלישית שהרסה את התרבות האנושית ( ומשום כך מוטב לו לגלות עכשיו מידע חיוני ..) ועד לאילוף חתול לבצע גניבה מתוחכמת ביותר . דומה שלא היה שום דבר שאותו לא יכלו אנשי הצוות לבצע בתוך זמן קצר ביותר.

אנשי הצוות פעלו כולם ביחד כמכונה משומנת היטב שבה לכל חבר היה תפקיד חיוני ולק חשוב אחר בהצלחת המשימה ,ולכאורה לא היה מקום שאחד מהם יתבלט מעל לכל השאר.

ובכל זאת בלטו בינם המנהיג מר פלפס (פיטר גרייבס) שהיגיע רק בעונה השנייה.


הוא החליף מנהיג קודם , דן בריגס , שאותו גילם סטיבן היל . אך הלה עזב לאחר עונה אחת ומסיבות שלא היו קשורות לעלילת הסדרה . היל היה יהודי אדוק שסירב לעבוד בשבתות …ואנשי ההפקה העדיפו להחליף אותו במישהו אדוק פחות מבחינה דתית.


שנים לאחר מכן היל התפרסם בסדרת מתח ידועה אחרת "חוק וסדר" בתפקיד התובע המחוזי. ניתן להניח שאנשי ההפקה שם היו סובלניים יותר לתביעותיו או שהוא נעשה אדוק פחות.

עוד דמות בולטת היה איש הצוות רולין האנד אדם בעל "אלף פרצופים" שלרוב לבש בכל פרק את פניו של מישהו אחר ,והסצינה המרכזית והבלתי נשכחת בכל פרק הייתה בדרך כלל כאשר אחת הדמויות "הרעות " קורעת לפתע את פרצופה שמתגלה כמסיכה לתדהמת הרעים האחרים למיניהם ומתחתיה נחשף פרצופו המחייך חיוך שטני שלהאנד הלא הוא השחקן הידוע מרטין לנדאו .


לנדאו אגב קיבל את התפקיד לאחר שדחה את ההצעה לשחק דמות בסדרה האחות "מסע בין כוכבים " ושם אמור היה לגלם את תפקידו של קצין המדע הוולקני מר ספוק , דמות שהפכה לדמות פולחן בחוגי חובבי המדע הבדיוני. לאחר כמה שנים כדמות הפופולארית ביותר של משימה בלתי אפשרית עזב את הסדרה ביחד עם אישתו ברברה בין ששיחקה גם היא כאישה של הצוות . את מקומו תפס לא אחר מאשר לאונרד נימוי האיש שגילם את מר ספוק במקום לנדאו.

 

לאונרד נימוי ב"משימה בלתי אפשרית ".

….אבל בסופו של דבר לנדאו הופיע בסדרה חללית בשם "חלל 1999 "  ושם גילם מפקד בסיס על הירח כשברברה בין היא מספר 2 שלו כך שניתן לאמר שהייתה כאן סגירת מעגל.

 

 

"משימה בלתי אפשרית " הפכה לשם דבר ובמיוחד בצורה שבה היציגה את התחכום והעורמה האמריקנית לעומת טיפשותם של בני ארצות אחרות.

צפו בפרק הראשון של "משימה בלתי אפשרית ".

הדור השני

גירסה שנייה של "משימה בלתי אפשרית "  נוצרה מחדש לעוד כמה עונות ב-1988 כשמהצוות המקורי חזר רק המנהיג פיטר גריבס כמר פלפס , וגם בנו של אחד מהשחקנים בסדרה המקורית . במהלך אחד הפרקים נהרג אחד הסוכנים .ובפרקים שונים הוצגו טכנולוגיות מתקדמות במיוחד כמו מכשיר להקלטת חלומות שהפכו את הסדרה לקרובה יותר מאי פעם לסדרות מדע בדיוני .
אך פרט לכך פרקי הסדרה החדשה לא התבלטו בשום דבר.כמה מהם היו בכלל שכתובים של פרקים מהסדרה המקורית.

קומיקסים בריטיים המבוססים על גרסת שנות השבעים.

 

הפעם הסדרה נמשכה רק עד שנת 1990. ואולי נבעה חוסר הצלתה של הגירסה השנייה לא רק בגלל התסריטים אלא גם מהעיתוי , ימי הפרוסטרויקה ושלטונו של מיכאל גורבצ'וב בברית המועצות . כאשר היו תחושות ברורות על כך שהמלחמה הקרה היגיעה לקיצה וכי המערב היגיע ל"קץ ההיסטוריה " וברית המועצות נמצאת על סף הקריסה , כפי שאכן היה . והסוכנים החשאיים והשירותים שמאחוריהם כבר לא נראו דמויות מרתקות כל כך אלא רק כמבזבזי כספי הציבור שאפילו לא יכלו לחזות את המצב הגרוע באמת שבו נמצאו הסובייטים. ואלה שוב לא נראו כאויבים מסוכנים ומפחידים כלל .הסוכן החשאי שוב לא נראה בעיני התקשורת והציבור כדמות של מגן האומה האצילי והכל יכול ..בעקבות פרשיות כמו "ווטרגייט " ופרשת מכירת הנשק לאיראן ולניקרגואה של הסוכן אוליבר נורת , וכתוצאה מחשיפת פרשיה של הסוכן הכפול  אולדריץ' איימס בדרגים הבכירים של הסי אי אי שהסגיר סוכנים רבים לסובייטים נוצרה לסוכן החשאי תדמית של קונספירטור רוקם מזימות כנגד ציבור שולחיו. בסרטים ובסדרות טלוויזיה שונות וסוכני ביון אם הוצגו לרוב כדמויות שליליות וחורשות מזימות על הגיבורים הטובים חושפי הקונספירציה הממשלתית .
.

הדור השלישי.

"משימה בלתי אפשרית "משחק המחשב.

וזה השתקף בגלגול הבא של "משימה בלתי אפשרית הפעם בקולנוע שיצא בראש ובראשונה לנתץ את המיתוס של גיבורי הסדרה המקורית . . .


בסרט שנעשה על פי הסדרה ב-1996 בבימוי של בריאן דה פאלמה בכיכובו של תום קרוז הסתבר לצופים הנדהמים שמר בריגס הפטריוט והכל יכול ( שאותו גילם הפעם ג'ים וויט ) היה לאמיתו של דבר בוגד בארצו וארכי טרוריסט מר נפש !והמשימה הבלתי אפשרית שביצע הפעם , היה חיסול היחידה שלו עצמו. כוכבי הסדרה המקורית ובראשם פיטר גרייבס לא השתוללו בלשון המעטה משמחה ממה שעשו לסדרה וליחידה שלהם.
הוא חוסל לבסוף בידי איתן האנט הדמות של קרוז.

הנ"ל הפך מאז למפקד היחידה בסרט המשך המצליח מאוד בבימוי של במאי סרטי הפעולה המפורסם מהונג קונג ג'ון וו 2000 . . .
המאפיין של סרטי הקולנוע הוא שהנבלים איך שהוא כתוצאה מבגידה תמיד יודעים על התוכנית כנגדם . האויב האמיתי התגלה תמיד כבוגד מבפנים ולא בחוץ קונספירציה בדרגות הבכירות ביותר של השירותים החשאיים .
אבל מאז שנעשה הסרט השני בשנת 2000 חל עוד שינוי בתדמית התקשורתית של הסוכנים החשאיים . הם חוזרים לעצמם ולזוהרם מבחינת התקשורת.ולהערכתי המדובר בתופעה כלל עולמית שאת סימניה רואים בארה"ב לאחר פיצוץ מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר והמאבק הנחוש שהכריז הנשיא בוש בטרור והיווצרותו של אוייב חדש ומפחיד שתופס את מקום הסוכן הקומוניסטי חסר הפנים : הארכי טרוריסט שמסוגל לכל דבר כולל מעשי השמדה המוניים בשם אמונתו המטורפת הרצחנית ומתרבה כמו המפלצת רבת הראשים הידרה שגם אם אתה כורת ממנה ראש אחד עשרה ראשים אחרים צצים במקומו ..


אנו רואים זאת בהופעת סדרות וסרטים שמציגים את סוכני הביון שוב כדמויות זוהרות בסדרות "24 " ,ו"זהות כפולה שאותה יצר אברהמס כותב הסרט השלישי ו"סוכנות הביון לאחר שנים רבות שסדרות כאלה לא היו קיימות כלל בטלוויזיה האמריקנית.

וכך בסרט השלישי של "משימה בלתי אפשרית " אנשי הריגול שוב מוצגים כדמויות זוהרות שאין כל ספק בנחיצותם .
בסדרה הישנה הצופים לא ידעו דבר וחצי דבר על דמויות הגיבורים מעבר לשמותיהם ולכישוריהם. חייהם והפרטיים ועברם נשארו תמיד בגדר תעלומה לצופים שכן היו לא רלבנטיים לעלילה שהתמקדה אך ורק בכישוריהם כסוכנים . ההנחה הבסיסית והנכונה הייתה שכמה שידעו עליהם פחות ,כן יטב
לא כך בסרט החדש של תום קרוז שחלק גדול ממנו עוסק בחייו בפרטיים מחוץ לעיסוקו כסוכן חשאי ובנישואיו ויש לכך משמעות דרמטית לגבי התפתחות העליל משמשת כהוכחה את נכונות הטיעון שכמה שידעו על הסוכן החשאי פחות כן עדיף.  .
.ניכרות בו השפעות  חזקות של  סדרת הטלוויזיה "24 " המתבטאות בכך שהסוכן הראשי איתן האנט צריך למצוא משהו  בסין שלראשונה מתוארת בקולנוע כפי  שהיא כיום במציאות כארץ עם טכנולוגיה מתקדמת המקבילה ואף עוברת את זאת של המערב( אבל  שעד הסוף איננו יודעים מהו בעצם אותו משהו   והוא חסר כל חשיבות פרט להנעת העלילה קדימה ) בתוך זמן מוגבל  של 48 שעות ולא …אישתו תמות .
אחד הדברים המעניינים ביותר בסרט עבורי כצופה אדוק של הסדרה המקורית , היה שבו לראשונה מאז יצירת הסדרה לפני ארבעים  שנה ניסו להסביר את התעלומה המציקה: הכיצד זה שאיש לא מרגיש בשינוי הקול של הדמויות שאת פניהם לובשים אנשי יחידת "משימה בלתי אפשרית " כמסכות ?
סוף סוף ניתן הסבר :זה תוצר של טכנולוגיה מתקדמת של שינוי קול ( שספק רב מאוד אם הייתה קיימת בשנות השישים ,אבל נניח לזה).

Image result for mission impossible comics

 

עטיפת חוברת קומיקס "משימה בלתי אפשרית "בהוצאת "מארוול קומיקס",החוברת הזאת  היא קדימון לעלילת הסרט הראשון עם תום קרוז.

בסיום הסרט דיברתי עם עופר שצפה בו איתי והזכרתי לו שחברת ההי טק שלו עוסקת בדבר כמעט זהה  ביצירת טכנולוגיות מקבילות הקשורות לשינוי קול האדם והחלפתו בקול מחשב . למה שלא תנסו ליצור טכנולוגיה כמו זאת בסרט של שינוי קולות אנשים "? שאלתי
הוא לא היה בטוח : "מי יתעניין בדברים כאלה " ? הוא שאל , "בשביל טכנולוגיה כזאת אנחנו צריכים שוק גדול של קונים".
השירותים החשאיים  יתעניינו בזה מאוד והם היום שוק נרחב ביותר  ויהיו מוכנים לשלם עבור זה הרבה כסף .
 אמרתי  לו .הוא אמר שיבדוק את העניין.
ואכן דומה שכיום כאשר ארה"ב מתמודדת עם טרוריסטים שערמומיותם ותחכומם אינם נופלים במהומה מאלה של חברי הצוות המקוריים יש צורך דחוף בהחייאה של צוות "משימה בלתי אפשרית " היום אנו זקוקים לטריקים השקטים והמתוחכמים שלהם בחיסול  טרוריסטים זרים ומטורפים יותר מאשר אי פעם.
ג'י ג' אבהמס אחד התסריטאים של הסרט הזה הולך כעת לכתוב את התסריט של הסרט הבא על האחות התאומה "מסע בין כוכבים " לא נשאר אלא להחזיק אצבעות שהוא יעשה מלאכה טובה יחסית כמו שעשה כאן .

קישורים רלבנטיים

צוות "משימה בלתי אפשרית "המקורי -סקירה 

צוות "משימה בלתי אפשרית" בפיקודו של איתן האנט -סקירה 

משימה בלתי אפשרית הסדרה :העונה הראשונה

העונה השנייה

העונה השלישית

העונה הרביעית

העונה החמישית

העונה השישית

העונה השביעית

אתר סרטי משימה בלתי אפשרית 

משימה בלתי אפשרית בויקיפדיה 

הכל על משימה בלתי אפשרית

רשימת הפרקים

 

סקירה על הסרט הראשון

מסיכות ותחפושות  ב"משימה בלתי אפשרית "

סקירה על סצינות עם הקלטות

פרקי הסדרה השניה

כתבה על שתי סדרות הטלוויזיה

עוד על הסרט

ומה כוכבי הסדרה המקורית חשבו עליו :

הסרט השני בויקיפדיה

דורון פישלר על הסרט משימה בלתי אפשרית 2 :

.רד פיש על הסרט "משימה בלתי אפשרית 2"

ובאתר "האייל הקורא"
יעל מבקרת בקולנוע על משימה בלתי אפשרית 2

הסרט השלישי בויקיפדיה

דבורית שרגל על משימה בלתי אפשרית 3

עמנואל לוי על הסרט השלישי

יאיר רווה על הסרט השלישי

רותם דנון על הסרט השלישי

אהרון קשלס על הסרט השלישי

 איך זה שכוכב אחד מעז אורי קליין על הסרט השלישי

יאיר הוכנר על הסרט השלישי

גמד אבל מציל כוסיות :יובל צוקר על הסרט השלישי

וראו גם על עוד סדרת ריגול

המובחרים :סדרת ריגול בריטית 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • נתנאל כלפו ברנדל  ביום ינואר 4, 2011 בשעה 12:58 pm

    לעניין שינוי הקול:
    זכורה יותר מפעם אחת בה סוכן אחד אימן זוכן אחר באימון שינוי הקול. לא טכנולוגיה אלא מיניפולציה של מיתרי הקול.

  • מספר 666  ביום אוגוסט 14, 2018 בשעה 1:10 am

    ראיתי היום את "משימה בלתי אפשרית " השישי בסדרה של תום קרוז. ראיתי את כל הסרטים שמבוססים על סדרת טלווזייה שאני אוהב מאוד וכתבתי עליה בעבר. מסקנתי :באופן כללי הסרטים האלו עולים בכמה דרגות על סרטי גי'מס בונד המקבילים .אך למרבית הצער מצד שני הם נופלים בכמה דרגות טובות מהמיטב של סדרת הטלווזיה בשנות השישים שבה היו מעט מאוד פעלולים ומעט מאוד אקשין. אבל הרבה מאוד אינטליגנציה.
    בקצרה דעתי על הסרטים לא השתנתה כמעט מאז הסרט השלישי שנידון למעלה.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: