המסע המופלא של מיכל אהרוני-רגב אל אורידור

 

 

בקרוב יחולק פרס "גפן " לספרות פנטזיה ומדע בדיוני מקורי  

ולרגל זה כמומחה  וכהיסטוריון של ספרות מדע בדיוני ופנטזיה עברית  מקורית  אסקור באתר כמה מהספרים המועמדים ואת כותביהם .

והראשון  מבין המועמדים שיסקרו הוא

המסע אל ממלכת אורידור של מיכל אהרוני-רגב.סיפור פנטסיה לילדים על מסע של שלושה אחים לממלכה מסתורית על מנת להצילה מידי כוחות הרשע.

 

 

 ממלכת אורידור

Photo Number 1792

מיכל אהרוני רגב היא  כעת מועמדת לפרס גפן  של האגודה הישראלית למדע בדיוני ופנטזיה על ספרה המסע אל ממלכת אורידור /   אייר וולף בולבה   תל אביב :   אריה ניר,   תשס"ט 2009.

מיכל אהרוני- רגב היא בתו של הסופר יעקב סיקא אהרוני ואחותה של הבלוגרית הפמיניסטית המוכרת שלומית ליר .
היא במקצועה מורה ומרצה שעוסקת בהיסטווריה יהודית ובנושאים כמו האצילה היהודיה גרציה מנדס והמלכה הלוחמת דהיה אל כהינה.

צייר וולף בולבה.

הסיפור :  שירה ,עומר ודניאל שני בנים ובת שהם אחים בגילאי בית ספר\ ילדים ישראלים רגילים ממשפחה ישראלית רגילה , ,לפחות לכאורה " אך שבתוכם קיימים כוחות שהם בעצמם לא היו מודעים להם  , יוצאים אחר הצהריים לשיטוט ב"הר הרוחות", שטח עזוב מחוץ ליישוב שאינו מצוין בשם.  שירה בת הארבע-עשרה חולמת חלום ומושכת בעקבותיו את שני אחיה, עומר המבוגר ממנה ודניאל הצעיר, אל "הר הרוחות" הסמוך ליישובם. רעידת אדמה מובילה אותם לתוך מערה, שם הם פוגשים יצור זקן וחכם בשם אשגדון, המוביל אותם לטירה קסומה. שם הוא מזמין אותם להיחלץ להצלת ממלכת אורידור הקסומה והפנטסטית  ולטובת בני עמו.

Photo Number 1800

 הוא חושף בפניהם את הדרך הסודית לממלכה הקסומה השוכנת בעולמות שמתחת לפני האדמה.קיומה של ממלכת אורידור נמצא כעת  בסכנה חמורה. ממלכת דמלוצפר, המרושעת  השוכנת מעבר לנהר הסימבט ( רמז לנהר הסמבטיון מהמקורות היהודיים שמעבר לו שוכנים עשרת השבטים האבודים של עם ישראל )  מחזיקה בידיה מגילה עתיקה וחרב קדמונית ומאיימת לכבוש  את יריבתה הקדמונית .

על הילדים שבואם נובא מזה שנים רבות  והם "הנבחרים "  למצוא חפצי קסם אלו  כדי להציל ממלכה הנמצאת בסכנה  בעזרתן.

Photo Number 1799

 גיבורי הסיפור נרתמים לעזרתם של האורידורים. במסעם המרתק ייאלצו להתמודד עם נהר גועש, לטאות יורקות אש, לוחמים נחושים ואכזריים ולעמוד בפני סכנות ואתגרים נוספים

Photo Number 1795

( ספויילר ,ספויילר ,ספויילר !!!!)

סוף טוב הכל טוב  הילדים מבצעים את המשימה  ומצילים את הממלכה והכל בלילה אחד !  נראה שכמו בנרניה הזמן באורידור הוא שונה מהזמן בעולם שלנו .

Photo Number 1794

המחברת מקדישה תשומת לב מיוחדת ליצירת התרבות של העולם הדמיוני וליצירת שפתו  הייחודית למעשה שתיים מהן . לתושבי הממלכות הקדמוניות השוכנות בעולמות המסתוריים שמתחת לפני האדמה, שפות ייחודיות משלהם המותאמות בצלילן והגייתן לאופיים והוויתם של בני הממלכה.בני ממלכת אורידור מדברים בשפה האורידורית.ובני ממלכת דמלוצפר השוכנים מעבר לנהר הסימבט המאיים  מדברים בשפה הדמלוצפרית.המחברת מדווחת שהנכדים שלה מדברים בשפה האורידורית וגם בשפה הדמבליצופרית

 Photo Number 1793

הסיפור יוצא מנקודת ההנחה המקובלת מאוד בסיפורים הפנטסטיים שאנשים ילדים הנראים רגילים וחסרי יחוד בעולם המשעמם שלנו יוכלו לגלות בעצמם כוחות שלא יאמנו בסביבה אחרת ששם אנשים יוכלו לעמוד על טיבם "האמיתי" יוצא הדופן.

במציאות ההיסטורית אגב זה התגלה כנכון ונזכיר את כל אותם אנשים שהיגרו לעולם החדש ביבשת אמריקה ושם אכן ביצעו דברים שלעולם לא היו יכולים לעשות ולהגשים בסביבתם המקורית .

Photo Number 1798

ואולם נשאלת השאלה מדוע רק בעולם האחר הפנטסטי יכולים אנשים וילדים לגלות בעצמם את הכוחות האלו מדוע לא גם בעולם הלא כל כך פנטסטי שלנו שבו הם אחרי הכל נולדו ?

מיכל אהרוני- רגב מדווחת שבמהלך השנים נהגה  לספר לארבעת ילדיה סיפורים בדיוניים פרי דמיונה וכתבה אותם במחברותיה. לפני מספר שנים החליטה להעלות את הסיפור "המסע אל ממלכת אורידור" על הכתב. היא חיפשה את המחברות שבהן כתבה את הסיפורים, אולם המחברות אבדו לעד. למרות זאת החליטה לשחזר את הסיפורים ולאגד אותם לסיפור מסע  אשר משלב בתוכו תכנים ומסרים מעולם היהדות, ביניהם חשיבות ערכי החברות, השפעת רוח האדם על מעשיו ומשמעות הבחירות שלו בחייו.

 Photo Number 1797

אהרוני -רגב: כבר התחלתי לכתוב סקיצות של המשך יש לי רעיון לטרילוגיה שיעסוק בצפנים בנבואות בלתי מפוענחות.

הצפנים והנבואות הם מניע חשוב בעלולה מאחר שהיה לי רצון לפתור תעלומות שתמיד היו חשובות לי בקריאה .

 Photo Number 1791

 

 

 

למה בחרת משהו מהעולם הפנטסטי לחלוטין  ולא מההיסטוריה היהודית

מיכל אהרוני-רגב  :זכרתי את הסיפורים שאבי סיפר לי על כך שמעבר לנהר  סמבטיון ישנם עשרת השבטים האבודים ואהבתי.אבל החלטתי  ליצור משהו חדש אני צריכה לכתוב משהו חדש . כל היופי זה יצירה חדשה באמת של עולם חדש באמת שונה ממה שאנו מכירים . אבל עם מסר על כך שאנו צריכי ם לעשות משהו חיובי במסע החיים שלנו.

 פסק הדין:

כסיפור ילדים פנטסטי זהו ספר לא רע. אבל הוא גם אינו טוב כפי שיכול היה להיות.

בתור פתיחה העלילה השגרתית של מלחמת הטוב ברע שהיא כל כך רגילה בספרי הפנטזיה ומאז ומתמיד  כבר מתחילה לעלות לי על העצבים.האם אי אפשר מידי פעם ליצור מאבק של ":לא טובים בלא רעים ": דהיינו לא מלחמה של הטוב במוחלט ברע המוחלט אלא מאבק של שני עמים שהם לא הטוב המוחלט והרשע המוחלט אלא שני האלמנטים האלו נמצאים אצלם בערבוביה ?

נכון שסיפור כזה יהיה מסובך הרבה יותר כמו במציאות הלא פשוטה שלנו בישראל של ראשית המאה ה-21 אבל בסופו של דבר וגם בהתאם לכוונתה  של המחברת הוא יכול להיות חינוכי יותר.

כמו כן לא הצלחתי להבין מדוע אותם ילדים ישראלים נבחרים  הם "הנבחרים ".מה היה המיוחד בהם שזיהו אותם כגיבורי נבואה מלפני כך וכך אלפי שנים ?המחברת סתמה ולא פירשה .

אולי בספרים הבאים בסדרה?  

סופרי פנטזיה לנוער לתשומת ליבכם. אנא שימו לב להבא דגש לא רק על תיאור ממלכה דמיונית שפתה ותרבותה אלא גם על תיאור הדמויות של האנשים שעוזרים לה ונסו להסביר מה המיוחד בהם.

ספר פנטזיה סביר בהחלט לילדים בימי הקיץ אולם אם יהיו ספרים באים בסדרה מן הראוי שיהיו הרבה יותר מסבירים.

Photo Number 1796

 ראו גם

הספר המסע לממלכת אורידור

האתר

פרק מהספר "המסע לממלכת אורידור "

תמונות מהספר

מיכל אהרוני רגב במועדון תרבות

ראיון עם הסופרת

עוד ראיון עם הסופרת

המאייר וולף בולבה

תמר רותם על הספר "המסע בממלכת אורידור "

אהוד מימון על הספר :המסע לממלכת אורידור "

המלצה בפורום על המסע לממלכת אורידור

שלומית ליר על "המסע לממלכת אורידור "

מיכל אהרוני -רגב בביקור בבית ספר

 אתר פרס גפן

ועוד ספר פנטזיה לנוער זוכה פרס גפן

"בוראת העולמות

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: