מדינת ישראל נגד כתובת יהואש

זה עשר שנים סוער עולם הארכיאולוגיה סביב 'כתובת יהואש', שמוכיחה את קיומם של בית המקדש הראשון ושל מלכי יהודה. ארכיאולוגים בכירים נחקרו במשטרה, בועות זהב מיקרוסקופיות הפריכו תיאוריות שלמות, ובעליה של הכתובת, עודד גולן, עבר מסכת חקירות והועמד לדין. גם אחרי שזוכה מרוב האישומים נגדו, לרשות העתיקות עדיין חשוב מאוד משום מה להוכיח שהמלך יהואש לא חתום על לוח האבן הזה.

אז זיוף או אוצר ?

טובי החוקרים בדיסציפלינות שונות שברו ושוברים את מוחם בשאלה זאת. ובסופו של דבר בית המשפט העליון יאלץ להכריע בה.( או שלא).

ראו סדרת מאמרים בנושא שהופיעה במגזין הרשת בעריכתי

"יקום תרבות "

 :

פרשת כתובת יהואש :החלק הראשון -זיופים ארכיאולוגיים בהיסטוריה

החלק השני של המאמר:זיוף או אוצר?

 החלק השלישי :עברית קדומה או ישראלית עכשווית ?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גלעד  ביום ספטמבר 20, 2012 בשעה 6:24 am

  האם אחרי שיסתיים העניין יוכל בית המשפט לפסוק גם בשאלת "סוכן מול מבנה" המעשיקה את הסוציולוגיה שנים הרבה?

 • רוזיטה  ביום ספטמבר 20, 2012 בשעה 10:50 pm

  הבעיה עם ימנים כמו אלי אשד שאין שום היגיון בין מה שהם כותבים למציאות. ימניות היא כמו סרטן שדופק את המוח, לא משנה כמה פוטציאל יש שם.
  להן דוגמאות:

  "בארץ דווקא כתובת יהואש היא שקיבלה את הכותרות: אם יתברר שהיא אותנטית, הרי שיש בידינו עדות כתובה ראשונה מבית המקדש הראשון, שעצם קיומו מוכחש בידי המוסלמים.כידוע לטענתם המקום שממנו עלה מוחמד לשמיים לא היה זה שבו התקיים בית מקדש יהודי כלשהוא.ואכן בתקופה שבה אמור היה מוחמד לעלות משם השמיימה כל שהיה שם לפי המקורות של התקופה הייתה מיזבלה של האימפריה הביזנטית. " (מהחלק השני של הכתבה)

  מה לעזאזל הקשר בין מחט לתחת? ראשית כל הבית הראשון מוכחש על ידי היהודים והמוסלמים וכמו שבטח כבר הבנת גם על ידי רשות העתיקות. שנית כל, מוחמד עלה לשמיים במאה השישית. חצי מילניום אחרי שהבית השני נחרב אז יכול להיות שהייתה שם מזבלה באמת. מה הקשר לעזאזל לבית המקדש הראשון?!?!

  הנה עוד אחד. אלי שואל:
  אילו היית זייפן עתיקות, שאלתי את גולן, האם היה לך אינטרס בזיוף ממצא כמו כתובת יהואש?
  וגולן עונה:
  "צריך להבין שאין בכלל שוק לעתיקות מארץ ישראל"
  כאילו… אנחנו חיים לפני 20000 שנים שהאנושות מתחלקת ל2 חלקים, אלו ב"ארץ ישראל" (אגב, מה זה לעזאזל אומר) ואלו על הירח. כמובן שהמראיין "אוכל" את התשובה בתאבון ועוד שואל בתמימות אם אין מצטרפים חדשים.

  אלי, תאכל את הלב, לא היה בית ראשון! הכתובת היא זיוף וגולן שיחק אותה שיצא מזה בשלום, אבל סוף גנב לתלוייה כמו שאומרים.

 • מספר 666  ביום ספטמבר 21, 2012 בשעה 5:38 am

  "הבית הראשון מוכחש על ידי יהודים ומוסלמים".
  קיום בית ראשון לא מוכחש בידי יהודים ומוסלמים.
  הוא מוכחש בידי כמה מוסלמים.וגם על ידיך ( כמי שרואה את עצמו כנציג היהודים ? ..)
  על סמך מה אני לא יודע.
  אם לא היה בית ראשון ולא בית שני אז יש לשאול את המוסלמים מדוע היה מוחמד צריך לעוף בטיסה לילית למזבלה נידחת וחסרת היסטוריה באימפריה הביזנטית כדי לעלות דווקא ממנה השמיימה.לכל הסיפור יש היגיון רק עם זה היה מקום בית ראשון ובית שני.
  בהחלט לא בלתי אפשרי שלא היה בית ראשון ,אבל הרבה יותר סביר על פי כל העדויות שיש בידינו שהיה.אם היהודאים בתקופת המלכים לא בנו בית מקדש אז זה הופך אותם לעם עוד יותר מיוחד ויוצא דופן ממה שהתנ"ך מציג אותם. כולם בנו בימי קדם בית מקדש אז למה שהיהודאים לא יבנו ?

  אתה בהבל פה קובע "הכתובת היא זיוף". אז אתה מגלה מומחיות גדולה ומדהימה שכל המומחים הארכיאולוגים שזה תחום עיסוקם לא הצליחו לגלות ,בשלב זה למרות כל המאמצים לא הוכח כלל שהכתובת זיוף.
  כל אנונימי יכול לקשקש מה שהוא רוצה אבל הוא צריך להביא הוכחות כדי שטענותיו יתקבלו.

  אתה יכול להמשיך ולטעון שגולן הוא שקרן וזייפן ומדוע לא חשפתי זאת בראיון.
  נציין שמומחים של רשות העתיקות עורכי דין ושוטרים ניסו במשך שנים להוכיח את מה שאתה טוען ונכשלו בכך כישלון מוחלט.
  גולן בכל אופן בהחלט לא שיקר בתשובות לשאלות הספציפיות ששאלתי אותו.ותסכים עימי שאם הייתי שואל אותו "האם אתה זייפן? " הוא פשוט היה עונה בשלילה.
  כפי שזה נראה בית המשפט העליון יצטרך להכריע בסוגיה זאת אם כי לא ברור לי כלל אם הוא ירצה ויסכים לכך. אולי הוא ידחה את הערעור על הסף . נחכה ונראה.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום אפריל 7, 2016 בשעה 5:21 pm

   בלי קשר לכתובת יהואש, מי שמך לקבוע בנחרצות שלא היה בית ראשון. על עיר דוד שמעת? על המדרגות המובילות להר הבית שמעת ? לאן בדיוק הובילו המדרגות ? למזבלה ?
   הקביעה הנחרצת שלך לחלוטין אינה מבוססת ודווקא עדויות רבות אחרות מצביעות על כך שהיה גם היה בית מקדש ראשון ושאיפתם הגדולה של עזרא ונחמיה מגולי בבל היה לבנות אותו מחדש.

   קביעתך הנחרצת מהווה מבחינתי תזכורת לכתוב במקור: מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו.

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום אפריל 7, 2016 בשעה 5:25 pm

    בהתייחס ל"אנונימי לא מזוהה הקודם , אני מזדהה בשם קובי – מאזור חיפה

 • השם ישתבח שמו  ביום ספטמבר 21, 2012 בשעה 1:11 pm

  פשוט חוצפה מחליאה להגיד שלא היה בית מיקדש.אז מה אנחנו כולנו עושים פה.אנחנו לא צריכים את כל המתוסבכים למינהם שיגידו לנו אם היה או לא .שילכו לפסיכולוג או לפסיכיאטר.שישחררו אותם מתסביכהם המשונים. המדע הוא פסיק מחוכמתו של אל עליון .גם פעם חשבו שהעולם מרובע. עכשיו תודה לאל האופנה המעוותת הזו מתחילה ליקרוס כמו שהשמאל קורס כיום.שניהם קשורים זה בזה ושניהם אינם רצויים לעם.רבותי להפעיל את החושים. כל החושים זועקים שזו האמת איך לא. כל הנשמה תהלל יה .ואבא נימצא שם בהר הבית משם התחילה הבריאה כולה. שם תהליך הלידה המיסטי המצמרר של כל הבריאה וזה קיים בתוכנו אצל כולנו. תהיו מיזרחים כמו האזור. רגישות למסרים שזועקים מהאדמה ולא אטימות חושים משוועת. שבת שלום וחג שמח.

  • רוזיטה  ביום ספטמבר 21, 2012 בשעה 5:36 pm

   אוקיי לא, מה אני עושה פה? למה אני חי בכלל? אוי אם לא היה הבית הזה אני כבר מעדיף להתאבד כי אין לי סיבה לחיות? אני אוהב את כל אלו שמשחקים אותה מאמינים באלוהים עד שמוכיחים להם שכל ההיסטוריה שהם חשבו שקרתה היא קשקוש. כבר אמרו לך שאין אלוהים נכון?

 • רוזיטה  ביום ספטמבר 21, 2012 בשעה 5:34 pm

  אוקיי, אנסח מחדש, קיום הבית הראשון מוכחש על ידי ארכיאולוגים כמו ישראל פינקלשטיין ואחרים בעולם מהסיבה הפשוטה שלא נמצאה שום עדות לקיומו. זה שיש כאלו שמאמינים לכאן או לכאן – שיהיה להם לבריאות. ההכחשה לקיום הבית נובעת מהעדר הוכחה לקיומו ולא צריך להיות יהודי או מוסלמי בשביל לתפוס את זה, צריך להיות בנאדם עם גישה הגיונית למציאות. למקרה שעוד לא הבנת, על סמך זה חשדה רשות העתיקות שהממצא מזוייף – מכיוון שזוהי העדות היחידה לבית הראשון ומכיוון שהיא ממקור מפוקפק.

  אם לא היה בית ראשון אז לא היה בית שני – זה היגיון של ילד מכיתה ב'. ברור שאם לא היה בית ראשון אז מה שבא אחר כך לא יהיה שני אלא ראשון… נו באמת. גם מלחמת העולם הראשונה לא נקראה מלחמת העולם הראשונה עד שלא הייתה מלחמת העולם אחריה.

  מוחמד עלה לשמיים אחרי שהבית השני נחרב, אני לא מבין מה הבעיה עם זה.

  לא רק שלא היה בית ראשון גם לא הייתה ירושלמים באותה תקופה, היא הייתה כפר קטן וחסר חשיבות. שלמה המלך לא היה המלך הכי גדול בעולם ורוב הסיפורים האלה הם אגדות שנכתבו במאה השביעית אחורה. וזוהי "הכחשה" של מדענים שלא מצאו שום הוכחה אחרת למה שכתוב כאן. אין קשר ליהודים/ערבים.

  אני חושב שהכתובת היא זיוף כי היא סותרת העדר ממצאים ארכיאולוגים וזה לא מקרה שבו העדר הוכחה אינו הוכחה להעדרות, מכיוון שהאתרים בירושלים נחפרו שוב ושוב ועוד לא נמצא ממצא יחיד שיפריך מה שכתבתי.

  השאלות שלך לגולן גובלות בתמימות אמיתית/מעושה והטיפוס לא עושה רושם אמין. מי שיש לו את ההוכחה הראשונה בעולם לקיום בית המקדש לא שומר אותה בארון אלא מעמיד אותה למבחן ולא מסתתר ומתחמק משאלות. מאחר והכתבה נכתבה על ידך, אני משער שהיא חלקית וסובייקטיבית. יש זייפנים ופושעים עם מזל. גם את Frank Abagnale, Jr (עליו נעשה הסרט catch me if you can) לא הצליחו לתפוס במשך המון זמן, כנ"ל גם את אל קפונה. כל הפושעים של ש"ס מסתובבים חופשי. אריק שרון הפך לצמח מחורבן לפני שגמרו לחקור אותו, ביבי ואולמרט עדיין חופשיים… תשמע, המערכת לא מושלמת, אבל בשביל זה יש לנו היגיון בריא. אם אני אגיד לך שיש לי מכתב מהשטן אתה תאמין לי? לך תוכיח שזה לא מהשטן.

  אני לא מצפה שתשאל את גולן אם הוא זייפן, אבל תשאל אותו מאיפה הלוח? למה הוא החביא אותו עד עכשיו? כמה כסף הוא שווה? שאלות הגיוניות… לא מה השוק הארץ ישראלי של זה, נו באמת.

  אגב, אני קורא את הבלוג שלך באדיקות ובדרך כלל נהנה מאוד. לדעתי אתה הדעות הימניות שלך מקלקלות לפעמים את הכיף.

 • גיל  ביום ספטמבר 21, 2012 בשעה 11:20 pm

  "היעדר עדויות אינו עדות להיעדר". זה כשל לוגי לקפוץ למסקנות על סמך היעדר עדויות…
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%93_%D7%90%D7%99%D7%92%D7%A0%D7%95%D7%A8%D7%A0%D7%98%D7%99%D7%90%D7%9D

 • מספר 666  ביום ספטמבר 22, 2012 בשעה 12:21 pm

  אז בוא נעלה על השאלות שלך אחד לאחד כי דווקא שאלתי את גולן את מה שאתה שואל :
  מאיפה הוא מצא את הלוח של כתובת יהואש?
  הוא קנה אותו מידי סוחר עתיקות הוא סירב למסור את שמו.איפה הלוח נמצא ? הוא אומר שהוא לא יודע. האיש שחשף את הכתובת לא טרח למסור את המידע בעניין הזה מאחר שזאת חפירה לא חוקית.
  ( מה שנשאר אצלו בארון בבית במשך עשרות שנים היה לא דווקא הכתובת אלא ארון יעקב אחי ישו אנשים תמהו איך באמת אדם שומר עשרות שנים ממצא כזה אצלו בבית .דווקא זה לא מפתיע. יהודי שאינו מתעניין במיוחד בנצרות ובראשיתה דווקא סביר מאוד שלא יקדיש לכך תשומת לב מיוחדת.מה עוד שהרוב המוחלט של הישראלים כולל אלו שעוסקים בארכיאולוגיה לא שמעו כלל על יעקב אחי ישו שהוא דמות מינורית בברית החדשה).
  כמה כסף הלוח שווה ? אם הוא אמיתי הרבה. אבל קודם צריך להוכיח שהוא אמיתי.

 • מספר 666  ביום ספטמבר 22, 2012 בשעה 12:24 pm

  לגבי הטענות של פינקלשטיין ושות' ,לידיעתך פינקלשטיין לא מכחיש את קיומו או עצם אפשרות קיומו של בית ראשון.
  מה שהוא כן משער זה שבית המקדש הראשון הוקם בתקופה מאוחרת יותר משלמה נניח בימי יהושפט .
  וייתכן שהבניין שנהרס בימי הבבלים הוקם רק בימי עוזיהו או חזקיהו.
  אבל בית מקדש היה.

 • רוזיטה  ביום ספטמבר 24, 2012 בשעה 5:38 pm

  על סמך מה אתה קובע שפינקלשטיין לא מכחיש את קיום הבית…?

  הוא לא מזכיר את זה בספר שלו והלינק הזה, לא בדיוק אידיאלי
  http://www.hidabroot.org/CommunityDetail.asp?FaqID=33425
  אבל הוא אומר שהוא לא מסכים עם מזר שטוענת שהיה בית ראשון.

  אתה היית משלם לי בשביל לוח שאני לא אגיד לך מאיפה מצאתי אותו? נו באמת, כל הסיפור הזה לא נשמע לך טיפה-טיפה מפוקפק? לא שהסתובבתי עם גנבי עתיקות כל חיי, אבל קצת היגיון בריא. רוב האנשים שקנו עתיקות מבדואים או מצאתי אותה הודיעו על כך למדינה.

  ובקשר לארון, כל סטודנט מתחיל להיסטוריה יודע שהויכוח עדיין קיים בקשר לקיומו של ישו. הארון הזה הוא ההוכחה הראשונה לקיום ישו והוא שווה – המון – לא בדיוק משהו ששומרים בארון בבית. אני לא יודע אם אתה מתמם או באמת לא מודע לערך של הדברים האלה.

 • מספר 666  ביום ספטמבר 24, 2012 בשעה 7:05 pm

  חבר אנונימי יקר.
  זה לא באמת משנה שפינקלשטיין חושב ש"אולי" לא היה בית ראשון.
  אולי לא ואולי כן הוא עוד ארכיאולוג ודעתו אינה שווה יותר מזאת של עמיחי מזר ואיילת מזר.
  ומכיוון שהוא אף לא חפר בירושלים דעתו שווה פחות משלהם.

  דעתי בעניין שאין ספק שהיה ישוב מרכזי בירושלים במאות השמינית והשביעית לפני הספירה ואם כך קשה להעלות על הדעת שלא היה להם בית מקדש. כי בכל ישוב מרכזי אחר היה.

  כאמור לא ידוע איפה התגלה לוח יהואש ויש להשאיר את ז ה כאן.
  ולגבי הארון לא זה לא נראה לי מוזר שמישהו ישאיר ארון בביתו ולא יהיה מודע לערכו .שהרי יש המון ארונות של ישוע שהיה השם הנפוץ ביותר בימי בית שני כפי שצריך להיות ידוע לך. כל העניין הוא שרק בדיעבד התגלתה לגולן החשיבות של "יעקב אחי ישוע" דבר שהוא לא היה מודע לו.

 • שבר  ביום ספטמבר 27, 2012 בשעה 3:14 am

  ברור לחלוטין שהכתובת מזויפת ואין לכך קשר לקיום בית המקדש. התנך הוא מקור אמין למדי.
  בעית הזיוף ברורה רק מחוץ לכתלי בית המשפט, כי לא נותנים לזיפן להופיע ולהעיד.

  • מספר 666  ביום ספטמבר 27, 2012 בשעה 9:49 am

   שום דבר לא ברור לגבי זה שהכתובת היא מזוייפת. ולגבי זה שלא נותנים לזייפן להופיע ולהועיד אצטט מהכתבה :

   כמעט עשר שנים חלפו עד שהוכרע דינו של גולן, ואז התברר שההר הענק של העדויות הוליד עכבר. גולן הצליח להפריך את הרוב המוחלט של ההאשמות נגדו. בעוכריה של רשות העתיקות עמדה בין היתר העובדה שהיא לא הצליחה להביא לבית המשפט את אחד העדים המרכזיים שלה – יהלומן מצרי בשם מרקו, שלטענת התביעה ייצר את החפצים המזויפים עבור גולן, ואף הודה בכך בתוכנית הטלוויזיה האמריקנית '60 דקות'. אותו מרקו סירב לבוא להעיד, הכחיש בפני נציגי משטרת ישראל שאי פעם היה מעורב בזיוף, וכך גם טען בראיונות אחרים. ספק רב אם האיש היה מסוגל להטעות מומחים בתחום. ככל הנראה, גם אם היה מגיע לישראל, הוא היה מכחיש את טענות רשות העתיקות. "
   אין מה להוסיף על כך.

טרקבאקים

 • מאת הגבירה עתליה « המולטי יקום של אלי אשד ביום ספטמבר 21, 2012 בשעה 7:31 am

  […] שביצע בבית המקדש. מאז הגילוי קבעה וועדה של ארכיאולוגים שהכתובת היא זיוף , אולם נכון לעכשיו העניין עדיין שנוי במחלוקת עזה בין […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: