"שבת שלום לכם רבותי וכעת לאסון הבא המאיים על האנושות" : יצחק נוי ו"שבת עולמית "

יצחק נוי שבת העולם

יצחק נוי מזהיר מפני איום חדש על שלום העולם ב"שבת עולמית ". 

מזה עשרים וחמש שנה  במשך  חמישים שבועות בשנה   אני מאזין  כמעט כל שבוע   " לתוכנית "שבת עולמית " של יצחק נוי ביום שבת ברשת בית .  של "קול ישראל" בתשע בבוקר תוכנית המידע הטובה ביותר בתקשורת הישראלית והמפחידה שבכולן .

זוהי תוכנית שמביאה מאמרים וכתבות מכל העולם  ממיטב המגזינים הכי מובחרים  באנגלית צרפתית וגרמנית שנמצאים ברשת  חנויות סטימצקי וגם מאתרי אינטרנט שונים חדשות על העולם ועל מדע וטכנולוגיה ,: כלכלה, פוליטיקה, טבע, אמנות ,אקולוגיה , רפואה  ותחזיות ועל העתיד.

לא רק אני גם אימי ז"ל  רחל אשד שהתעניינה במדע הייתה מאזינה ביחד עימי בעניין רב מה יש למר נוי לספר הפעם.התוכנית הזאת היא לדעתי המרחיבת  דעת ביותר הקיימת ברדיו ובטלוויזיה הישראלים.

בכל שבוע  מזה עשרים וחמש שנים מר נוי מסכם לפני המאזינים  כתבות נבחרות מעיתונים וכתבי עת ובשנים האחרונות גם מאתרי אינטרנט באנגלית צרפתית וגרמניתהכתבות עוסקות בפוליטיקה בצבא אבל בראש ובראשונה במדע ובטכנולוגיה.ולרוב במשך שנים הידיעות הראשונות שקיבלתי על חידושים דרמטיים שונים במדע ובטכנולוגיה היו תמיד מהתוכנית של נוי.

וגם ההזהרות הראשונות על איומים שונים וקטסטרופת צפויות שונות  המאיימים על המשך קיום המין האנושי בכדור הארץ.

יצחק נוי יושב מידי שבוע ו כל יום שבת מתאר בקולו הרציני איזה אסונות  חדשים מאיימים על האנושות :

אסונות אקולוגיים (  למי הים חדרה אצה ממין חדש שמשמידה את כל החי שסביבה ומאיימת על איזור הים התיכון ),

רפואיים (אוכלוסיית העולם הולכת ומשמינה בקצב מפחיד ויש חשש רציני ביותר לבריאותו של הדור הבא כתוצאה ),

כלכליים  ( ישנם חששות רציניים ביותר לקריסת הכלכלה העולמית כתוצאה מהבועה של מחירי הנדל"ן בארצות הברית ),

אקלימיים  ( הקרח בגרנלנד נמס  וכתוצאה מי הים עלולים לעלות כבר בעשורים הקרבים ולהציף את  ערי החוף של העולם ,) ,בקטריולוגיים  ( מין חדש של בקטריה משמיד את עצי הזיתים והתפוזים באיטליה ,לא נמצאה תרופה ותעשיית הזיתים בארץ זאת על סף הקריסה הסופית )

או סתם טירוריסטיים ( נראה שגורמים טרוריסטיים שמו את ידיהם על חומרים גרעיניים שונים ומסוגלים להרכיב כמה וכמה פצצות גרעיניות )ו

כו' וכו'.

וכך זה מידי שבוע בשבוע  מזה 25 שנים.

כך למשל עד כמה שאני זוכר התיאורים המפורטים הראשונים שקיבלתי על נושא התחממות כדור הארץ  שאני חושב שלא שמעתי עליו כלל בשנות השמונים  היו בתוכניות של יצחק נוי בראשית שנות התשעים.ומאז כמובן באופן קבוע בתוכנית שלו.

על הדבר שניקרא "וירוס המילניום"  שעלול היה להתפרץ בשנת ה-ם200  ועלול היה להביא לחורבן כל התרבות האנושית המבוססת על מחשבים שמעתי לראשונה אצל נוי שהזהיר מפניו שוב ושוב ( ושוב ) בתוכניתו.

וירוס המילניום  כידוע לא התפרץ לבסוף וגם את זה תיאר  נוי בתוכניתו בקולו הרציני. ועבר מידית לתיאור איומים חדשים המאיימים על העולם.

בתוכנית של השבוע למשל האיומים היו   :האיום  של אירגון דאע"ש על עיראק סוריה והמזרח התיכון והחרבת ערים ועתיקות. האיום הידוע פחות אך מסוכן הרבה יותר של הצפת אירופה בגל מהגרים מאפריקה שכפי שמבשר לנו  נוי  לראשונה הוא השלב הראשון בנדידת עמים חדשה המאיימת על התרבות האירופית.מדינת וושינגטון בארה"ב כמו קליפורניה נמצאת בסכנה חסרת תקדים של התייבשות .אפילו ההתפלה לא עוזרת יותר.

וכך זה מזה 25 שנה.

מכיוון ש"שבת עולמית"  הייתה חלק חשוב מחיי ומצריכת המידע שלי לאורך 25 שנה שאלתי את נוי כיצד הוא אוסף ובוחר את פרטי המידע שהוא מביא בתוכניתו.

יצחק נוי כתב לי במייל:

שבת עולמית עלתה לאוויר לפני כ-25 שנה במשבצות זמן ורשתות שונות של רשות השידור ומאז היא משודרת ברציפות

העבודה על תכנית שבת עולמית מתחילה ביום שישי עת אני קורא בעיתונים  באופן מרוכז, גוזר גזרים של מאמרים שנראים לי מרתקים. בלילה שבין שישי לשבת אני קורא שוב במאמרים הגזורים ומסמן את הנקודות החשובות בהם כדי שאוכל להדגישן בעת השידור

אין תשובה ברורה לשאלתך על מספר המגזינים והעיתונים שאני קורא, שברור גם לאורך השבוע אני מתמיד קריאה בעיתונות בינלאומית ולכך נוספת הקריאה המרוכזת בעת ההכנה לשידור.

מדובר במספר משתנה של עיתונים יומיים, שבועונים ופרסומים המגיעים לשולחני.

 

חדשות אופטימיות יותר לגבי עתיד האנושות  אגב לא זכורות לי מהאזנה ב"שבת עולמית " אם כי אני מניח שהיו גם כאלו.אבל כנראה שמר נוי מתעניין יותר בחדשות שחורות לגבי מצב ועתיד העולם. לדעתי בתוכנית של של נוי  נשמעו תמיד  מידי שבוע יותר הזהרות מפני יותר איומים בכל תוכנית ברדיו או הטלווזיה הישראלית כולן ביחד באותו השבוע ( או החודש או השנה כולה ). .

וכך זה נמשך עד עצם היום הזה עשרים וחמש שנים אחרי. אני מתעורר בבוקר ומאזין לתוכנית של נוי על מה באמת קורה בעולם ומה הם הרעיונות וההצעות לגבי עתיד  עולם והדברים שמאיימים עליו.מצטמרר בפחד ולפחות פעם אחת במהלך התוכנית ביחד עם נוי  שקולו הולך ויורד מזעזוע למקרא הדברים הנוראים שאותם הוא משמיע במהלך התוכנית ( לפעמים כמה פעמים ).

מומלץ מאוד. יש לקוות  ש"שבת עולמית " תמשיך לחיות משודרת בפורמט זה או אחר  עוד 25 שנים נוספות.ובואו נקווה כולנו שאלפי או מאות אלפי התחזיות השחורות שאותן הביא נוי מידי שבוע בשבוע מזה 25 שנים  לא יתממשו.

ראו גם:

קטע מצולם  של "שבת עולמית "

אתר "שבת עולמית"

וגם כאן

ביקורת על ירון האזרחי   על הסקירה של "שבת עולמית "

האתר של יצחק נוי

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • RAFFAELLO  ביום מאי 16, 2015 בשעה 11:43 am

  אין מה לדאוג. קודם לאסונות שנימנו יתפוצץ הכור בדימונה, תעוף עלינו פצצה אטום מאירן,יוטלו סנקציות אירופאיות בגלל הפלסטינים שלא השכלנו לטפל בהם כיאות [טרנספר מוחלט לארצות ערב הנאורות כבסוריה ועירק] גם הר הגעש קרקטואה יתפוצץ שוב. [ראיתי בערוץ דיסקוברי] וגם אסטרואיד בגודל חצי ירח יפגע בכדור הארץ, עוד לפני פלישת החייזרים.
  אל דאגה.כמו שאמר דר פאנגולוס. נסתפק בלהשקות את העציץ שלנו.

 • אוולין כץ  ביום מאי 16, 2015 בשעה 1:37 pm

  צהריים טובים לך אלי. גם אני מאזינה קבועה של יצחק נוי שמביא לנו את כל החדשות הטכנולוגיות , מדעיות וכוי של העולם. לצערי לאחרונה מפספסת את התכנית המאלפת בגלל התחייבות אחרת של משחק ברידג' בימי שבת . השאלה האם ניתן להעלות את התכנית באינטרנט ולשמעה מאוחר יותר? פעם שעת השידור של התכנית הייתה בשעה 8.00.

 • מספר 666  ביום מאי 16, 2015 בשעה 1:42 pm

  יש אתרים שמעלים הקלטות של התוכנית.
  למשל זה :
  http://www.magnetradio.com/noy/index.php?option=com_content&view=article&id=130&Itemid=128

 • משה פלאם  ביום מאי 16, 2015 בשעה 7:00 pm

  יצחק, (אם אתה קורא את זה), אתה זוכר את הילד הקטן שכתב לך שהוא שומר שבת, ושבגלל זה הוא מפסיד את הפרק של קוקי חבקוקי, וזה לא הוגן, (ואולי תכנית אחרת).
  תשובתך היתה כל כך יפה שעד היום כל פעם שאני שומע את קולך או עליך, אני מתמלא התפעמות והתרגשות.

  ענית שני דברים. ראשית, אמרת שילדים דתיים לפי מיטב ידיעתך אוהבים את השבת ואת שמירתה, ולכן אין זו בעצם "הפסד" אלא דווקא הילד מרוויח משהו אחר בחיק משפחתו, ומי שאינו שומר שבת, אולי מרוויח את קוקי חבקוקי אבל מפסיד את החוויה השניה.

  ויחד עם זאת, כך ענית, היות שהתכנון והזמן עמדו לרשותכם בתכנית "לאם ולילד" (אחר כך שונה לשם: "לבת ולבן ולמי שמתעניין" – בגלל מכתב של ילד מאזין שחסרה היתה לו אמא) החלטתם אכן לשדר שידור חוזר גם בימי החול.

 • בלה דורון  ביום מאי 23, 2015 בשעה 12:57 am

  תודה אלי. חבל שלא ידעתי קודם. מעתה אני מכורה.

 • מספר 666  ביום מרץ 25, 2016 בשעה 7:30 am

  בלה דורון סופרת ישראלית שנהגה בעבר לפרסם סיפורי מדע בדיוני כושלחה לי מכתב שאותו שלחה לשדרן הרדיו יצחק נוי ובגלל העניין שבו אני מפרסם אותו :
  "שלום יצחק נוי נכבדי,

  רק לידיעתך, בעקבות השידור מהיום, על הניסוי המתוכנן להחלפת ראש, בשנת 2017:

  לפני כ-50 שנה התחלתי בכתיבת סיפור מד"ב-בלשי, שאף פעם לא סיימתי, על החלפת-ראש וגוף בין שתי נשים. כדי לסבך את העניין, האחת היתה אשתו והשניה אמו של גיבור כלשהו.

  [כמדומני שזה היה סיפור המד"ב הראשון שלי שאותו כתבתי כאדם בוגר].

  חייכתי כששמעתי בתוכניתך היום, 19 למרץ 2016, על הניסוי המתוכנן ל-2017 עם ספירידונוב.

  כדבריך, בדיחות בטח יהיו, אך גם צעקות נוראיות בהקשרים דתיים, לדעתי.

  כל טוב,

  תודה על ההנאה שמדורך הקבוע מעניק לי, כל שבוע.

  מאחר ואני גם מאזינה בשעות הפנאי לשידורים קודמים, כבר הגעתי אחורה לתחילת פברואר 2013.

  תודה גם לאלי אשד, שבזכותו התוודעתי לתוכניתך, ושגם מתעניין במד"ב.

  בלה,

  טורונטו, קנדה
  בלה הוסיפה ליבעוד מייל :אגב, בדקתי בגוגל בעברית בנושא: השתלת ראש.

  https://www.google.co.il/…

  המדקדקים טוענים שזו אינה השתלת ראש, אלא השתלת גוף.

  יש הרבה חומר בעניין השתלת ראש, וגם וידאו וצילומים של מר ספירידונוב, בכיסא גלגלים בדומה לסטיבן הוקינס. אחרי שרואים אותו ואת מצבו, קצת יותר קל להבין אותו. יש גם כתבה שכוללת התבוננות מנקודת המבט היהודית ובקצרה על פיה: השתלת גוף, אינה שונה עקרונית מהשתלת זרוע."

  • בלה דורון  ביום יולי 6, 2019 בשעה 11:03 pm

   מה קרה להשתלת הראש של ספירידונוב? היא מעולם לא התממשה. הסיבה: ספירידונוב התאהב והתחתן, והחליט שאינו רוצה להסתכן בניתוח, וימשיך במצבו הנוכחי.

 • מספר 666  ביום מאי 11, 2017 בשעה 7:12 pm

  לצערי הרב השבוע בחודש מאי 2017 נסגרה רשות השידור בטלוויזיה וברדיו על מנת להיות מוחלפת בשבוע הבא בידי התאגיד .והתוכניו השונות אף היה להם זמן להגיד שלום כהלכה למאזינים כולל "שבת עולמית " ששודרה בפעם האחרונה. בשבוע שעבר.
  עצוב . חבל שיצחק נוי כבר לא יישדר ביום שבת תוכנית סגירה כראוי לה לאחר אני חושב אולי קרוב לשלושים שנים רצופות של פעילות .אני מאזין לה מאז התחלתה ובעצם מאז שאני זוכר את עצמי.
  אולי שימשיכו לשדר אותה כפודקאסט?

 • אבי  ביום מאי 12, 2017 בשעה 9:19 am

  לא רק אסונות גם טכנולגיות חדשניות תרופות חדשות ועוד הועלו בתוכניות אלה.נכון שיש נטייה לזכור דברים שליליים אבל ברור שלא ניתן לאפיין כך תוכניות אלנ. לרובנו אין הזמן והיכולת לקרוא כל העיתונות מהעולם וטוב שמישהו מנגיש למו אותה.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: